Darbecilere böyle karşı çıktı: Öldürecekseniz öldürün!

Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekiroğlu darbecilerle işbirliğini bu sözlerle reddedince hainler tarafından askeri cezaevinde alıkonuldu

Fethullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz'da girişilen kanlı darbede cuntacı subaylarca kaçırılan Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekiroğlu'nu Hadımköy'deki Askeri Cezaevi'nde tutan Albay Mehmet Yorgancı tutuklanarak cezaevine konuldu.

3 darbeci subay evinden alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında darbe girişimi gecesi Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılıp alıkonulması da ele alındı. Yapılan soruşturmada Korgeneral Bekiroğlu'nun darbeye destek vermediğini beyan edince konutundan 3 darbeci subay tarafından alınıp Hadımköy'deki kışlaya götürüldüğü belirlendi.

'Haberim yoltu' dedi

Kışla Komutanı Albay Mehmet Yorgancı'nın Bekiroğlu'nun Hadımköy Kışlası içerisindeki Askeri Cezaevi'nde alıkonulmasını sağladığı iddia edildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından gözaltı kararı verilen Mehmet Yorgancı sorgusunda Tahir Bekiroğlu'nun kışlasına geldiğini kabul etti. Kendisini dönemin 1. Ordu Kurmay Başkanı Eyüp Gürler'in aradığını kışlaya gitme talimatı verdiğini iddia eden Yorgancı gittiğinde Tahir Bekiroğlu'nu burada gördüğünü kaydetti. Harp Akademileri Komutanı Bekiroğlu'nun alıkoymak suçlamasıyla tutuklamaya sevk edilen Yorgancı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunda da Bekiroğlu'nun kaçırıldığından başta haberi olmadığını ileri sürdü. Fakat ifadesi alınan şoförü Mesut Güce Yorgancı'nın cezaevine komutan getirileceğini bildiğini belirtti. Bir başka tanık, Muammer Özerdem ise darbecilerin işbirliği teklif ettiği Tahir Bekiroğlu'nun darbeci askerlere "öldürecekseniz öldürün, asacaksanız asın" diye karşı çıktığı anlaşıldı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Anayasal Düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan tutuklanan Yorgancı, cezaevine konuldu.

4 General tutuklanmıştı

Daha önce de Darbe gecesi Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Bekiroğlu'nun kaçırıldığını bildikleri halde harekete geçmeyen Harp Akademileri'nde görevli 4 general tutuklanmıştı. Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Selim Mert, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi Komutanı (SKYÜSİDAK) Tuğgeneral Ali Akyürek, Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel ve Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Nevzat Taşdeler, Harp Akademileri Komutanlığı'nda darbeci askerlerle "fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri, darbeye destek verdikleri" gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulmuşlardı. Nevzat Taşdeler ve Selim Mert'in darbeyi engelleyici herhangi bir tedbir almadıkları, Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırıldığını bildikleri halde herhangi bir makama bildirmedikleri saptanmıştı.

Sabah

Darbecilere böyle karşı çıktı: Öldürecekseniz öldürün! ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.