Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı öğrenci affı olacak!

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim-öğretim hakkı sona eren öğrenciler için af çalışmasının detayları ortaya çıkıyor. Çalışma sonucunda 4 milyon 253 bin 814 öğrenci aftan yararlanabilecek. Affın temmuzda uygulanması bekleniyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, çeşitli sebeplerle eğitimleri kesintiye uğrayan üniversite öğrencileri için lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenci affı çalışması başlatıldığını duyurmuştu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 41 farklı durumdan okulla ilişiği kesilen ve şu an pasif durumda olan 4 milyon 253 bin 814 öğrenci bulunduğunu bildirdi.

"DÜZEYİ DİKKATE ALINACAK"

Yeni Şafak'a konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Yapacağımız çalışma elbette ki yüksek öğretimin gelecekte alacağı istikametle, üniversitelerimizin eğitim-öğretim meşgalesiyle çok yakından alakalıdır diye düşünüyorum. Öğrencilerin üretkenliğini, öğretim elemanlarının gayretlerini ve üniversitelerin bu konudaki içinde bulunduğu eğitim-öğretim düzeyini dikkate alarak bir çalışma yapılacaktır" dedi.

"TEMMUZDA UYGULANACAK"

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak ise, "Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı affı. Yasal süreyi aşan, maddi durum ve sağlık sorunları gibi çeşitli sebeplerden ilişiği kesilen lisans ve lisansüstü öğrencilerin eğitime tekrar başlaması için atılmış bir adım. Temmuz ayında bu affın uygulanacak olması da güz dönemi itibariyle bu öğrencilerin yeniden eğitimine başlaması anlamına geliyor. Aftan yararlanabilmek için terör unsurlarına bulaşmamış olmak, disiplin cezası almamış olmak ve illegal örgütlere dahil olmamak gibi şartlar var" ifadelerini kullandı.

 

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı öğrenci affı olacak! ile ilgili etiketler YÖK Yükseköğretim Kurulu öğrenci affı Erol Özvar
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.