Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: AB güçsüz ve vizyonsuz! Hayalkırıklığı!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AB'nin hatalarını yüzüne vuran bir açıklama yaptı. Alman basınında yer bulan ifadelerde Avrupa Birliği, verdiği sözleri tutamamanın yanında, güçsüz ve vizyonsuz olmakla eleştirildi. Türkiye'ye verilen destek için ise Kalın, 'Hayal kırıklığı' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, AB ile ilgili hayal kırıklığını bildirdi.

'AB HEM VİZYONSUZ HEM GÜÇSÜZ'

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kalın, AB'nin Türkiye ile ilişkileri şekillendirecek vizyondan yoksun olduğunu belirterek, 'Neden hiçbir yerde ilerlemeler kaydedemediğimizi merak ediyorum. Bunun nedeni sadece Türkiye olamaz. AB, güçsüz ve plansız.' ifadesini kullandı.

Kalın'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi çerçevesinde yaptığı görüşmeleri övdüğü, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşmeleri de öne çıkardığı ifade edildi.

'AB ZİRVESİNİN SONUCU BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA KALDI'

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın'ın, AB Zirvesi'nde Türkiye'ye ilişkin sonuçları ise eleştirdiği aktarılan haberde, Kalın'ın bu sonuçların Ankara'nın 'beklentilerinin çok altında kaldığını' ifade ettiğine dikkat çekildi.

TÜRKİYE'NİN EYLÜLDEKİ ZİRVEDEN DE BEKLENTİSİ DÜŞÜK

Eylülde yapılacak zirvenin beklenilmesi gerektiğini belirten Kalın, ancak buradaki beklentilerinin de düşük olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra stratejik öngörü sahibi politikacı olan Merkel'in veda edeceğini ancak onu kimin takip edeceğinin bilinmediğini aktaran Kalın, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik eleştirileri de reddetti.

'AB'NİN ÖNERDİĞİ DESTEK MİKTARI BİR HAYAL KIRIKLIĞI'

AB'nin gelecek üç yıl içinde Türkiye'nin ev sahipliğinde Suriyeli mültecileri desteklemesine ilişkin her bir sene için yalnızca bir milyar avro sağlamak istemesini hayal kırıklığı olarak nitelendiren Kalın, Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki koridorda yerlerinden edilmiş milyonlarca insan sayılmazsa 3,7 milyon Suriyeli mültecinin Türkiye'de yaşadığını, buna ek olarak Afganistan gibi ülkelerden de yüz binlerce sığınmacının bulunduğunu hatırlattı.

'TALEBİMİZ SADECE SAYI VE BÜTÇE DEĞİL, DOĞRU SİYASİ KATILIM'

Taleplerin sadece bütçelerle ve sayılarla ilgili olmadığını, aynı zamanda doğru siyasi katılımla ilgili de olduğunu vurgulayan Kalın, AB'nin 2016'daki birinci göç mutabakatında vadettiği yakınlaşmayı yerine getirmediğini kaydetti.

Kalın, bunun üst düzey görüşme formatlarını, eskimiş gümrük birliğinin yeniden müzakere edilmesini ve vize muafiyetini içerdiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: AB güçsüz ve vizyonsuz! Hayalkırıklığı! ile ilgili etiketler Türkiye ab kalın Açıklama