Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mevkidaşı Aliyev ile ortak açıklama! "Tarihi bir fırsat penceresi açtık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Karabağ'da işgalin sona ermesiyle birlikte bölgemizde kalıcı barış için tarihi bir fırsat penceresi açıldı." derken Aliyev ise "Türkiye bugün dünya çapında söz sahibidir." ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuştu. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Azerbaycan ile iş birliğimizin merhum Aliyev'in işaret ettiği tek millet iki devlet anlayışıyla devam ettiğini görüyoruz. 

Kars-Nahçıvan demiryolu için en yüksek verimi alabilmemiz için yenileme çalışmalarının tamamlanması lazım. 

TANAP'ın kapasitesinin artırılması da önceliklerimiz arasındadır. Iğdır-Nahçıvan boru hattı projesi ile enerji iş birliğimiz yeni bir boyut kazandırdık. 

Karabağ'da işgalin sona ermesiyle birlikte bölgemizde kalıcı barış için tarihi bir fırsat penceresi açıldı. Ermenistan'ın uzun vadeli düşünerek bu süresi değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde yaşanan eylemlerin bir daha yaşanmaması gerektiğine inanıyorum.

İsrail'in Gazze'de tüm insanlık değerlerini ayaklar altına alan ihtilaflarını da değerlendirdik. 

Önceki hafta Maraş'a yaptığımız ziyarette Azerbaycan tarafından yönetilen çalışmalar hakkında bilgi aldık. 

Kardeşim Aliyev'e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 

Aliyev'in açıklamalarından satır başları:

Aziz kardeşim size minnettarım. Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra ilk resmi ziyaretim kardeş ülkeyedir, bu bir gelenektir. Türkiye ve Azerbaycan birliği sadece bölge için değil Avrasya için önemli etkendir. Türkiye bugün dünya çapında söz sahibidir. 

Kardeşimin sayesinde Türkiye yeni zirveleri fethediyor. Türkiye bölgemizde barışın, iş birliğinin garantörüdür. Potansiyeli, gücü, her bir Türk dünyasına mensup olan insanı sevindirir. 2020 Kasım'da ikinci Karabağ savaşında 44 gün boyunca Türkiye yanımızda oldu. Azerbaycan yalnız değil Türkiye Azerbaycan'ın yanında oldu. Bu bizim için yeterli oldu. Tarihi meselemizi savaş meydanında çözdük. Azerbaycan bu kardeşliği hiç unutmayacak. Bugün müttefiklik beyannamesi ile bütün meselelerde bir noktaya varıyoruz, birlikteyiz.

Türk dünyasının birleşmesi her bir Türk Devletleri Teşkilatı üyelerini güçlendirecek. Vaktiyle biz hedefler koyduk ve bu hedeflere doğru ilerliyoruz. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mevkidaşı Aliyev ile ortak açıklama! "Tarihi bir fırsat penceresi açtık" ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan İlham Aliyev
GÜNÜN VİDEOSU

Sahibinden kaçan kurbanlık hayvan çatıya çıktı! Çıktığı damdan düşen hayvan kameraya böyle yansıdı

Konya'nın Kadınhanı ilçesinde kurban kesimi için hazırlanan büyükbaş hayvan, sahibinin elinden kaçarak çatıya çıktı. Çıktığı damdan düşen hayvanın güçlükle yakalandığı anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.