Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Yerli ve milli müjde' olarak açıklamıştı: Teröristler artık o malzeme ile EYP yapamıyor

2018 yılında partisinin Aydın İl Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tamamen yerli ve milli olarak üretilen Gübre Takip Sistemi’nden bahsetmiş ve bunu bir “müjde” olarak vatandaşa açıklamıştı. Gübre Takip Sistemi, 3 yıldır kayıt dışı gübreyle mücadele ederken, aynı zamanda terör örgütlerinin el yapımı patlayıcı yapmalarına da fırsat vermeyecek şekilde ülkenin her bir yanında uygulanıyor.

Terör örgütlerinin kayıt dışı gübreyi kullanarak yaptıkları el yapımı patlayıcılar, bir dönem yurdun pek çok yerinde patlatılıyor, vatandaşlar ve güvenlik görevlileri hedef alınıyordu. Kayıt dışı gübreyi önlemek ve bu tür saldırılara fırsat vermemek için hayata geçirilen Gübre Takip Sistemi (GTS), aynı zamanda devletin milyarlarca lirasını çalan gübre lobisine büyük bir darbe indirdi.

GTS ile her bir gübre tanesi, DNA Barkod yöntemiyle şifrelenerek sağlıklı şekilde kayıt altına alınıyor. Ve şifrelendiği ilk andan itibaren gübrenin Türkiye içindeki yolculuğu an be an tek tuşla izlenebiliyor. Gübreyi en son hangi vatandaşın satın aldığına bile anında ulaşılabiliyor.

Hal böyle olunca terör destekçileri de artık kafalarına göre gübreyi kaçırıp teröristlere veremiyor. Verseler bile, bir yerde saldırı olduğunda güvenlik güçleri olay yerinden aldıkları toz örnekleriyle anında gübrenin en son kime satıldığını, yani terör destekçisini eliyle koymuş gibi bulabiliyor. Durum böyle olunca kimse gübreyi rahat rahat teröristlere veremiyor.

5 MİLYON KAYIT DIŞI GÜBRE ÖNLENDİ, DEVLETİN VE ÇİFTÇİNİN PARASI CEPTE KALDI

GTS ile 5 milyon ton kayıt dışı gübrenin önüne geçildiği belirlenirken, daha önceleri gübre lobilerinin cebine giren milyarlarca TL devletin kasasında kalmış oldu. Çiftçileri de fazla ve sahte gübre kullanmaktan koruyan ve ne kadar gübre kullanılması gerektiği konusunda yönlendirme yapan sistem, böylece devletin parasını korurken çiftçinin parasını da çaldırmamış oldu.

Kayıt dışı gübre kullanımına son veren GTS, sahte gübre satışının da önüne geçiyor. Ülke genelindeki her bir gübre DNA Barkod yöntemiyle şifrelendiği için çiftçi alacağı gübrenin gerçek gübre olup olmadığını biliyor ve sahte gübre tuzağına düşmüyor. Hal böyle olunca da pazarlarda sahte gübre ile üretilmiş sağlıksız ürünlerin de önüne geçilmiş olunuyor.

GÜBRE KAÇAKÇILARI RAHATSIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yerli ve milli” sistem diyerek duyurduğu GTS için “Geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde azot ve nitrat içeren gübrelerin üretiminden kullanımına kadar tüm aşamalarını güvenli hale getirdik. Artık hiç kimse çiftçilerimize topraklarının bereketini artırsın diye verdiğimiz gübreyi alıp da bomba yapımında kullanamayacak” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarına rağmen sistemden rahatsızlık duyan gübre lobileri ise sistemi iptal ettirmek için 3 yıldır Ankara’da kulis yapmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve devletin bir çok kritik bakanlığının projeye sahip çıkmasına rağmen ülkenin her bölgesinde uygulanan sistemin batı illerinde uygulanmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’na baskılar yapıldığı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Yerli ve milli müjde' olarak açıklamıştı: Teröristler artık o malzeme ile EYP yapamıyor ile ilgili etiketler terörist EYP gübre takip sistemi gübre kaçak gübre kaçakçılığı