Cumhurbaşkanı Erdoğan vurdukça vuruyor, sesi ABD'den geliyor...

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan John R. Bolton ABD'nin istediği yönde hareket etmediği için Türkiye'nin güvenilmez olduğunu söyleyerek haddi aşıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 'provokatör' dedi.

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşmanı tutumuyla bilinen ABD'nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini'ye konuştu.

Donald Trump'ın ABD Başkanlığı döneminde görevinden uzaklaştırılan Bolton Yunanistan'ın ABD için son derece önemli bir müttefik olduğunu sık sık hatırlatarak Türkiye'nin milli menfaatleri için takip ettiği yolun bir tehdit teşkil ettiğini söyledi.

"YETERİ KADAR BASKI YAPMADIK"

Bolton, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya üyeliği konusunda sorun çıkardığını öne sürdü ve 'Hala yapacak çok işimiz var' ifadelerini kullandı. ABD'nin Türkiye'ye yeteri kadar baskı yapmadığını iddia eden Bolton, bu nedenle Doğu Akdeniz'de istikrarsızlığın süreceğini iddia etti.

ERDOĞAN İÇİN KÜSTAH SÖZLER

Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin ABD için bir sorun olduğunu ifade eden Bolton "Tabii ben bu konuda iyimser değilim. Şunu söylemeliyim ki, Erdoğan iktidarda olduğu sürece Yunanistan ile Türkiye arasında tarihi konulardaki gerilimler yıllar geçtikçe arttı ve azaldı. Ama Erdoğan provokatör. Finlandiya ve İsveç konusunda İttifak'ta sorun yarattı. İsrail ile sorun yarattı. Yunanistan'la sürekli sorun çıkarıyor. Ukrayna savaşındaki rolü en iyi ihtimalle karışıktır ve Türkiye'yi İttifak'ta tutma arzusunun gerçekten de tartışmaya açık olduğunu düşünüyorum."

"YUNANİSTAN İLE İŞBİRLİĞİNİ TERCİH EDERİM"

Yunanistan'ın yalnızca Karadeniz için değil Akdeniz için de büyük bir role sahip olduğunu iddia eden Bolton "Artık Orta Doğu'da ve Afrika'da Avrupa'yı çok etkileyecek gelişmeler görüyoruz. Bir Akdeniz ülkesi olarak Yunanistan'ın konumu kesinlikle kritik olacak. Bu nedenle, eğer hükümet tarafından kabul edilebilirse, ABD'nin daha kapsamlı bir askeri varlığını ve Yunanistan ile işbirliğini tercih ederim." dedi.

ABD'NİN YUNANİSTAN PLANI

ABD'nin Yunanistan'ı güçlendirmek istediğini belirten Bolton uzun vadeli plan için şu ifadeleri kullandı: Türkiye, boğazlar nedeniyle ve Türkiye'nin Ortadoğu'daki konumu nedeniyle coğrafi olarak NATO'nun kritik bir üyesi. Erdoğan döneminde ise bu daha büyük bir sorun haline geldi. Ve biliyorsunuz, NATO'nun güneydoğu kanadını demirlemek günümüz dünyasında her zamankinden daha önemli. Akdeniz'de güçlü bir NATO varlığına ihtiyacımız var. Yeterli askeri gemimiz yok ve daha fazlasını yapmak zaman alacak. Bu nedenle daha güçlü bir NATO'nun Yunanistan'ın daha güçlü katılımını gerektirdiğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan vurdukça vuruyor, sesi ABD'den geliyor... ile ilgili etiketler ABD Türkiye Recep Tayyip Erdoğan
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da pitbull dehşeti! Kadını ve köpeğini vatandaşlar zor kurtardı: Korku dolu anlar

Tekirdağ'da köpeği ile birlikte yürüyüşe çıkan kadın, ağızlıksız ve tasmalı bir pitbullun saldırısına uğradı. Vatandaşlar kadın ve köpeğini pitbullun elinden zor kurtardı.