Cumhurbaşkanı Erdoğan Minsk Camii'nin açılışında...

Belarus'ta yapılan Minsk Camii'nin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in katılımıyla gerçekleşiyor

Belarus'un başkenti Minsk'te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Türkiye'nin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Yapımına daha önce başlanan ancak tamamlanamayan caminin inşaatını 2014 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı üstlendi.

1962'DE YIKILMIŞTI

Büyük kubbeli, yüksek ve çok katlı minaresi ile Minsk Camii, 20. yüzyıl başına ait kartpostallarda Minsk şehrini temsil eden semboller arasında yer almaktaydı.

Caminin 1962'de tamamen yıkılması üzerine 2014'te Türkiye Diyanet Vakfı, 7 milyon dolarlık yatırımla camiyi tamamladı.

2 BİN 500 KİŞİLİK

Minsk Camii, sosyal ihtiyaçlara da karşılık verecek şekilde tasarlandı. Giriş katında konferans salonu, sergi salonu ve bilgisayar odaları bulunan camide 2 bin 500 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

Tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Belarus Minsk Camimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bu caminin açılmasında katkısı olan herkese milletim, şahsım adına teşekkür ediyorum. Umuyorum bu ibadethane iki ülkenin dostluğunun bir simgesi olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Minsk Camii'nin açılışında... ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.