Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 10 ilde 3 ay OHAL ilan edildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgesindeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Can kaybının 3 bin 549'a çıktığını duyuran Erdoğan 10 ilde 3 ay süre ile OHAL ilan edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

Hali hazırda 53 bin 317 arama kurtarma görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor ve yurt dışından gelen ilave ekiplerle bu sayı her geçen saat daha da artıyor. Depremden kurtulan felaketzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirleri de adım adım hayata geçiriyoruz.

54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer malzemeler afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi.

Uzmanlar bu deprem için 'Dünyada örneği yok' diyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız AFAD merkezinde çalışmaları yürütüyor, biz de sahadaki arkadaşlarımız ile sürekli irtibat içerisinde gelişmeleri takip ederek gereken müdahaleleri yapıyoruz.

Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik. Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahiptir, çetin kış şartları sebebi ile deprem bölgesine arama kurtarma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında halen zorluklar yaşanıyor. Bunun için zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesinde yolları kullanmamasının gerektiğini tekrar hatırlatıyorum.

Sağlıkta bölgeye bine yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakla görevli toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız, ihtiyaç halinde kullanılması için kan bağışı yapıyor.

TSK kara unsurlarındaki binlerce personelinin yanı sıra, deniz kuvvetlerimizin 10 gemisi ile hava kuvvetlerimizin kargo uçakları tahliye ve nakliye çalışmalarında yer almaktadır.

Emniyet ve jandarmamız afet bölgesinin her yerinde görev başındadır.

Güvenlik korucularımız da bu çalışmalara aktif olarak katılmaktadır.

İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık.

STK'larımızın gösterdiği samimi gayretin de yakın şahidiyiz.

CAN KAYBI 3 BİN 549

Ölü ve yaralı sayımız maalesef giderek artıyor. Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız vardır. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır.

10 İLDE 3 AYLIK OHAL

Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık''

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 10 ilde 3 ay OHAL ilan edildi! ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan