Çukurova alarm veriyor!

Çukurova'da özellikle Adana'nın Kozan ile Osmaniye'nin Kadirli ilçelerindeki barajlarda doluluk oranları yüzde 40'lara kadar düştü. Meteoroloji verilerine göre Adana, 2020 yılında son 92 yıllık yağış ortalamasının altında kaldı.

Türkiye genelinde, iklim değişikliğinden dolayı yeterli yağışın düşmemesi nedeniyle kuraklık endişesi yaşanıyor. Birçok bölgede farklı seviyelerde yaşanan bu durum, su kullanımında tasarrufu sağlayacak verimli yolların geliştirilmesini zorunlu hale getirdi.

Ülke genelinde olduğu gibi Çukurova Bölgesi'nde de özellikle Adana'nın Kozan ve Osmaniye'nin Kadirli ilçelerindeki barajlarda su seviyeleri alarm vermeye başladı. 2020 Nisan ayında doluluk oranı yüzde 100 olan Kozan Barajı'nda bu oran yüzde 42'ye geriledi.

Çukurova alarm veriyor!

Sonbaharda beklenen yağışların olmaması nedeniyle Türkiye genelinde kurak geçen bir dönemden geçildiğini söyleyen Adana Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Doğan, sadece büyük kentlerde değil tüm ülkede önlemler alınması gerektiğini belirtti.

İklim değişikliğinin kuraklıkta önemli bir rol oynamasına karşın özellikle içme suyunun verimsiz kullanımının da belirleyici sebeplerden biri olduğuna dikkat çeken Doğan, "Mevcut su potansiyellerimizi tarım, sanayi ve günlük hayatta etkin kullanıyoruz. Özellikle bu bölgede içme suyumuzun yüzde 70'ini tarımsal faaliyetlerde tüketiyoruz. Salma sulama sistemiyle suyun vahşi bir şekilde kullanılması düşüşün önemli bir sebebidir. Örneğin teknolojiyi kullanarak daha verimli bir sistemle kullanılan su azaltılırsa büyük bir adım atılmış olur. Bu tip önlemler alınmaz ise daha büyük zorluklarla karşılaşabiliriz" dedi.

Kozan Barajı'nın alarm vermesine rağmen Adana'da genelindeki baraj doluluk oranının yüzde 70'lerde olduğunu söyleyen Doğan, bu durumun bazı kesimlerce rehavete sebep olduğunu ve asıl tehlikeyi göremediklerini dile getirdi.

Çukurova alarm veriyor! ile ilgili etiketler Çukurova Baraj yağış ortalaması kuraklık
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.