Contemporary Istanbul, 12. edisyonu başlıyor!

Contemporary Istanbul 12. yılında çağdaş sanatın en iyi örneklerini yine sanatseverlerle buluşturacak. 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek dev sanat organizasyonunun tanıtımını Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İcra Kurulu Üyesi Hasan Bülent Kahraman ve Fuar Direktörü Kamiar Maleki, The Sofa Hotel’de gerçekleştirdi...

Contemporary Istanbul (CI) 12. yılında çağdaş sanatın en iyi örneklerini İstanbul’da bir araya getirmeye devam ediyor. 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek olan etkinliğe katılan 42’si yabancı, toplam 73 galeri ile yaklaşık 1.500 sanat eseri sanatseverler ile buluşacak.

1504880720_Hasan_Bu__lent_Kahraman__Ali_Gu__reli___Kamiar_Maleki_2

12. edisyonunda CI Akbank desteği ve Ferko ile Yıldız Holding Ortak Sponsorluğunda Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli fuarın 12. yılı hakkında şunları söyledi: “Contemporary Istanbul’un 12. yılını kutlarken, zorlu fakat bizi olduğumuzdan da daha güçlü kılan ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bir yılı geride bıraktık. Mutluyuz çünkü böyle bir yılda sanatın önemi, iyileştirici ve birleştirici gücü bir kez daha kendini gösterdi. 12. Contemporary Istanbul’u bu fikir ve inanışla hayata geçirdik. Tüm dünyamızı saran karmaşaya fuarın bir cevap olmasını istedik. Bu düşünceyle, fuarımızı bu yıl 3 ana unsuru hedefleyerek geliştirdik; içerik, estetik görünüm ve hizmetler. İçeriği yeni katılan galeriler, Plugin Yeni Medya Bölümü ve CI Dialogues’un yepyeni konuşmacıları ile zenginleştirdik. Fuarın mimari konsept tasarımını dünya çapında başarılı projelere imza atmış, ödüllü mimarlık firması Tabanlıoğlu Mimarlık ile fuarın iç mekanını açık alanla bütünleştirecek şekilde yeni bir estetik anlayışı ile kurguladık. Bunlara ek olarak fuar sırasında sunduğumuz hizmetleri, zengin bir VIP Programından, yeni eklediğimiz yeme-içme bölümü ve BMW transfer olanağına dek geliştirdik.”

1504880599_Sarkis_Respiro_Autoportrait_N.1__2_1_AP__Stained_glass__lead__steel__LED__by_Charlie__43.5_x_76.5_x_11.5_cm_2016_DI__RI__MART

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer geleceğin şekillenmesine öncülük eden sanatın, toplum geneline yayılması ve daha çok takip edilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirtti ve ekledi; “ Ülkemizdeki sanatseverlerin dünyadaki güncel sanat gelişmelerine erişiminin artması öncelikli hedeflerimiz arasında. On yılı aşkın bir süredir devam ettirdiğimiz Contemporary Istanbul ana sponsorluk görevi, bizim için önemli bir ayrıcalık. Türkiye'de çağdaş sanatın en önemli buluşma platformu olan Contemporary Istanbul’un ziyaretçi sayısının her yıl arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Uluslararası alandaki başarısıyla İstanbul’umuzu dünyanın seçkin sanat merkezleri arasında konumlandıran bu önemli oluşuma destek olmayı sürdüreceğiz.”

1504880636_Ozan_Tu__rkkan_____Verum_Corpus____360_VR_Installation__Contemporary_Istanbul_2017_Akbank_Sanat

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından kurgulanan fuarın dikkat çekici mimari konsept tasarımı, -özellikle açık havada yer alan- kamusal alanlara yapılan vurguyla, bir kent parkı çeşitlemesi olarak özgün bir anlayışla gerçekleştiriliyor. Bu yıl birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak gerçekleşecek çağdaş sanat fuarının dikkat çeken yenilikleri arasında fuarın mimari konsept tasarımından hareketle ortaya çıkan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün desteği ile birlikle İstanbul’da bir park alanında ilk defa gerçekleşecek olan çağdaş heykel sergisi de yer alıyor. Beşinci Element heykel sergisinin küratörlüğünü Prof. Hasan Bülent Kahraman üstleniyor.

1504880580_U__lker_C__ocuk_Sanat_Ato__lyesi2

CI’ın geleceği kucaklayan bir uzantısını oluşturan Plugin yeni medya bölümü ise “Natura Nova” başlıklı özel bir sergi ile karşımıza çıkacak. Fuarın ilgi ile takip edilen tartışma ve konuşma serisi CI Dialogues; bu sene 14 Eylül Perşembe ve 15 Eylül Cuma günleri “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak.

1504880645_Tony_Cragg__Must_Be__350x446x152_bronze_2012__Bes__inci_element_sergisi_

Her sene daha da zenginleşen içeriği ile kendini diğer fuarlardan ayıran ve Akbank’ın desteği ile gerçekleştirilen fuar kapsamında, Akbank Sanat bu sene yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ı ağırlıyor. CI Ortak Sponsoru Ferko, Ferko Signature için Refik Anadol’un özel olarak tasarladığı data painting eseri Wind of İstanbul’da öne çıkanlar arasında. Mutluluğun yolunun sanattan da geçtiğine inanan CI Ortak Sponsoru Yıldız Holding, bu yıl da Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni gerçekleştiriyor.

1504880648_Refik_Anadol__Wind_of_Istanbul__2017__Ferko_Signature_

Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri CI sırasında ilk kez bir araya getiren Collectors’ Stories projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçtiği eserler geçen yıl fuar alanında 1.500 m2’yi aşan bir alanda sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Collectors’ Stories sergisinin başarısı ile beraber 2017 yılında Collectors’ Stories Kitabı, Barbaros Reserve Bodrum Projesi’nin desteğiyle hayata geçiyor. Kitabın ön lansmanı Ağustos ayında Barbaros Reserve Bodrum’da düzenlenen bir yaz etkinliği ile kutlanmıştı. Kitabın lansmanı ise fuar sırasında gerçekleşecek.

1504880685_Maka_Batiashvili_Rings__2017_Oil_on_canvas_118_x_104_cm_PROJECT_ARTBEAT
Akbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra, toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu bağlamda, özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor.

1504880728_Hasan_Bu__lent_Kahraman__Ali_Gu__reli___Kamiar_Maleki

25 yılı aşkın süredir modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretim misyonu ile yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği projeleriyle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, 2015 yılından bu yana Contemporary Istanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor. Projelerini sanatla kesiştirmeye özen gösteren Ferko, bu özenini eşsiz mimarisi ile dikkat çeken dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster imzalı projesi Ferko Signature’da da gösteriyor. Ferko Signature koleksiyonundaki değerli eserlerin yer alacağı Ferko Sanat’a ev sahipliği yapmaya hazırlanırken,

Özellikle genç sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri bir alan da yaratıyor.

1504880836_CI_2017__Tabanl__oglu_Architects_

Klasik ve çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek olan Yıldız Holding bu yıl da etkinliğin ortak sponsoru oldu. Şu ana kadar 16 Bin’i aşkın çocuğun sanatla ilk buluşmalarına vesile olan Yıldız Holding sanata olan desteğini devam ettiriyor.

suzan_sabancA_dinAer

CI, Türk Hava Yolları’nı yedinci kere resmi taşıyıcı sponsoru olarak duyurmaktan mutluluk duyuyor. Contemporary Istanbul’un 12’inci senesinde Türk Hava Yolları CI VIP konukları ve katılımcı galerileri için özel fiyatlar sunuyor.

1504880858_CI_2017__CI_Forum__Tabanl__oglu_Architects_
Borusan Otomotiv, Türkiye Distribütörü olduğu BMW markası ile 2017 yılında ilk kez CI’ın Co-Sponsorluğunu üstleniyor. CI’ın 12. yaşını kutladığı bu sene Borusan Otomotiv’in Türkiye Distribütörü olduğu BMW, Güney Afrikalı sanatçı Ester Mahlangu’nun eseri olan 12. BMW Art Car’ı fuarda sergileyecek.

1504880865_Gerald_Chukwuma_Face_Lift__Wood__acrylic_paint_and_upcycled_metals_198____125_cm_2017_GALLERY_1957

Estetik tasarımı, ürünlerinde etkileyici yenilikler ile birleştiren Siemens Ev Aletleri, mimari tasarım ve metropoliten yaşama olan bağlılığını, yaratıcı ve vizyoner buluşları ile tamamlayarak modern ev aletlerinin geleceğine yön veriyor. Bunu yaparken hayatın içindeki anları da zenginleştirerek bugünün ve yarının ev yaşamını yaratıyor. Bilim ve teknolojinin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış Plugin bölümünün sponsorluğunu üstelenen Siemens Ev Aletleri, Contemporary Istanbul’un ziyaretçilerini tıpkı marka özünde olduğu gibi “heyecan verici olasılıklar”ın dünyasını deneyimlemelerini sağlayacak bir etkileyici bir gezintiye çıkarıyor.

1504880877_Felix_Luque__Memory_Lane__Plugin

CI, 12. edisyonunda yeni çözüm ortağı olarak Asya International Movers ile de işbirliği yapıyor.

Biletlerinin mobilet.com’dan alınabileceği Contemporary Istanbul ile ilgili gelişmeleri ve etkinlik takvimini www.contemporaryistanbul.com sosyal medyada @contemporaryistanbul (IG: 77,4k) hesabından; #Ci17 ve #CiCalendar17 etiketleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Contemporary Istanbul, 12. edisyonu başlıyor! ile ilgili etiketler contemporary ıstanbul ali güreli suzan sabancı dinçer hasan bülent kahraman kamiar maleki
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.