Cihat Yaycı: Almanlar Türk toprağına saldırdı

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz'de Türk bandıralı bir geminin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aranmasını değerlendirdi. Yaycı, son dönemde FETÖ'cü hesapların Türk gemilerini hedef gösterdiklerini ifade ederek ''Bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir'' ifadelerini kullandı.

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, “AB zirvesi öncesinde yapılan bu operasyonun amacı, Türkiye'yi zor durumda bırakmaktı. Yaptırımlar için delil aradılar ama yoktu” dedi.

Yaycı, şu açıklamalarda bulundu:

''DEVLETİN TOPRAĞINA SALDIRI ANLAMINA GELİR''

“Türk bandıralı geminin anlamı şudur; Bayrak Devleti. Yani gemimiz Türk devletinin yönetsel ve yargısal yetkisine tabidir. Dolayısıyla bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir. Gemiye çıkıp arama yetkisine savaş gemileri sahip! Ancak belirli şartlar altında arayabilirler. Kitle imha silahları taşınıyorsa… Uyuşturucu madde varsa… İnsan kaçakçılığı varsa… İzinsiz telsiz yayını yapılıyorsa…”

''İZNİMİZİ ALMAK ZORUNDALAR''

“Ne olursa olsun, Bayrak Devleti'nin rızası olmadan bu faaliyet yapılamaz! Önceden Türkiye'ye haber vermek zorundalar ve iznimizi almaları gerekiyor. 1988 tarihli Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme'ye (SUA) göre de çok acil durumlarda 4 saat beklemek zorundalar. Yani, Alman gemisi, Türk gemisini aramadan önce izin almalı, delillerini ortaya koymalı ve yanıtımızı beklemeli. 4 saat içinde de onay verilirse arayabilirler. İzin verilmezse arayamazlar. Bu yaşanan hem deniz hukukuna hem de BM kararlarına aykırı. FETÖ’cüler tarafından yapılmaya çalışılan MİT TIR'ları provokasyon ve iftira senaryosunun bir benzeri yapılmaya çalışılıyor.”

FETÖ’CÜ HESAPLAR HEDEF GÖSTERDİ

''Geçen yıldan bu yana Türkiye'den kaçan FETÖ'cüler bazı sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de silah kaçakçılığı yaptığını iddia etti. Hedef gösterdiler. Bu yaptıklarını daha önce de MİT TIR'larında yaptılar. Şimdi de gemilerimizi hedef gösterdiler, Almanlar da operasyon yaptı.''

Cihat Yaycı: Almanlar Türk toprağına saldırdı ile ilgili etiketler Almanya Gemi arama Cihat Yaycı
GÜNÜN VİDEOSU

Mustafa Varank, Bursalı başkanlara kıyafet ve ayakkabı ısmarladı: Kombinin şıklığı halis mi?

Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Alinur Aktaş'a ayakkabı, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban'a ise ceket pantolon ısmarladı. İzleyenleri gülümseten o anları Varank, "Alper başkana yaptığımız kombinin şıklığı halis mi?" notuyla paylaştı.