CHP’de genel başkanın seçileceği kurultay başladı: 2 aday yarıştan çekildi

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayı bugün Ankara'da başladı. 81 ilden bin 367 delege yeni genel başkan ve yeni PM’yi seçecek. Yeni genel başkan bugün seçilecek. CHP‘de dört genel başkan adayından İlhan Cihaner ve Örsan Öymen kurultay günü adaylıktan çekildiğini duyurdu.

CHP 38. Olağan Kurultayı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla bugün Ankara’da saat 10.00 itibarıyla başladı.

81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi partinin yeni genel başkanını ve yeni parti yönetimini seçecek. Bugün genel başkan seçimi yapılacak, yarın ise Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen Kurultay'da CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel yarışacak.

CHP’de genel başkanın seçileceği kurultay başladı: 2 aday yarıştan çekildi - Resim : 2

Kurultayın divan başkanlığını, CHP'de 'değişim' akımının önderliğini yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak.

Genel başkanlık seçiminde yarışın Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçmesi bekleniyor.

SALON İKİYE BÖLÜNDÜ

Arena Spor Salonu’nun tribünleri Kılıçdaroğlu'nu destekleyenler ve Özgür Özel'i destekleyenler olarak ikiye bölündü.

Tribünlerdeki “Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak kolay değildir” pankartı dikkat çekti.

İLHAN CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

CHP‘de dört genel başkan adayından biri olan İlhan Cihaner kurultay günü adaylıktan çekildiğini duyurdu. Cihaner'in herhangi bir adaya destek vermeyeceği belirtildi.

CHP’de genel başkanın seçileceği kurultay başladı: 2 aday yarıştan çekildi - Resim : 4

Cihaner'in yaptığı açıklama şöyle:

“Kamuoyuna ve 38.Kurultay delegelerine, CHP’nin değerli üyelerine; partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve yeniden inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir. Siyasi yaklaşımların tartışılması, yetkin kadroların belirlenmesi yerine belediye olanaklarının yarıştırıldığı çirkin bir ortam yaratılmıştır.

Öte yandan yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. “Vatan Cephesi” katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza desteği verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir.

Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz. Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Çoğu büyük mücadelelerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik koşullara rağmen en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu diri tutuyoruz. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Cumhuriyet! Gelecek İçin Biz.”

ÖRSAN ÖYMEN DE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

CHP‘de genel başkan adaylarından Örsan Öymen de, yaptığı konuşmanın ardından başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

CHP’de genel başkanın seçileceği kurultay başladı: 2 aday yarıştan çekildi ile ilgili etiketler CHP Kurultay seçim Özgür Özel Kemal Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.