CHP Kurultayı'nda ikinci tur sona erdi! CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu!

CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanın belirleneceği sıcak gecede İlhan Cihaner seçim ortamını eleştirerek yarıştan çekildi. Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel'in mücadele ettiği kongrede seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda Özgür Özel 276 oy farkla 812 oy alarak CHP'nin yeni genel başkanı oldu! İşte dakika dakika yaşananlar...

02:11 Kemal Kılıçdaroğlu kurultay salonundan ayrıldı.

01:08 Kemal Kılıçdaroğlu'nun birazdan kurultay salonuna geleceği açıklandı.

01: 05 CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır'ın, Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi halinde delegelerin onu omuzlarında taşıyacağını söylediği aktarıldı.

00.55 Özgür Özel, yoğun bir dezenformasyon olduğunu savundu. Tüm delegeleri ikinci tur oylamaya katılmaya çağıran Özel Geçersiz oyların çoğunun kendisine verilen oylar olduğunu ve oyların küçük hatalar nedeniyle geçersiz sayıldığını dile getirdi.

00:23 İkinci tur oylamanın 00.30'da başladı. Oylamanın 02.30'a dek süreceği açıklandı. İkinci turda da salt çoğunluk sağlanamaması halinde seçimlerde en fazla oyu alanın kazanacağı üçüncü tur yapılacak.

00:10 CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, katıldığı canlı yayınında kendisi adına delegelere ikinci turda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceği yönünde sahte SMS atıldığını söyledi. Çelik, Özgür Özel'e desteğini yineledi.

00:05 İkinci tur seçimlerinde de salt çoğunluk sağlanamaması durumunda seçimlerde en fazla oyu alanın kazanacağı 3. tur yapılacak.

23.37 Geçersiz oylara itiraz! Özgür Özel salt çoğunluk olan 684'e ulaşırsa seçim ilk turda genel başkan seçilebilir.

23:24
Kemal Kılıçdaroğlu 662 Özgür Özel 664 oy aldı. Seçimde ikinci tur için oylama başladı. CHP'nin 38 Olağan Kongresi'nde Özgür Özel 682 delege, Kemal Kılıçdaroğlu 664 delegenin oyu ile salt çoğunluk olmaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı.

23:11 Kemal Kılıçdaroğlu güller ve sloganlar eşliğinde salona geldi.

23.00 Oy verme işlemi bitti, sayıma geçildi.

21.00 itibarıyla oy verme işlemine geçildi. Oy verme işlemine geçildi. Ayrı bir salonda gerçekleştirilen oy verme işleminde 1366 kurultay delegesi, 23 sandıkta tercihini yapacak. Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel'in yarıştığı seçimin ilk turunda salt çoğunluk şartı aranıyor.

CHP 38. Olağan Kurultayı sonuç bildirgesi kabul edildi

CHP 38. Olağan Kurultayı'nda kabul edilen sonuç bildirgesinde, "Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesine dayanan, yasama organı güçlü, denetleme mekanizmaları etkili bir şekilde işleyen, demokratik ve laik bir sistemi kuracağız." ifadelerine yer verildi.

Ankara Spor Salonu'nda yapılan Kurultay'da hazırlanan sonuç bildirgesi, delegelerin onayına sunuldu.

Delege oylarıyla kabul edilen bildirgeyi, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre okudu.

Sonuç bildirgesinde, 38. Kurultay tarafından belirlenen hedefler 10 maddede sıralandı.

Bildirgede öne çıkan hedefler şöyle:

"Hukuk güvenliğini sağlayarak vatandaşın alınan kararlara itimat ettiği ve adaletin sağlanmasından başka hiçbir amacı bulunmayan hakim ve savcıların olduğu bir Türkiye'yi kuracağız. İnsan haklarının garanti altına alındığı, şiddetin her biçimine karşı çıkılan ve asla tolerans gösterilmeyen, başta terör olmak üzere uyuşturucu, çeteleşme ve organize suçlar ile yoğun bir şekilde mücadele eden bir devlet mekanizmasına ülkemizi kavuşturacağız. Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesine dayanan, etkin ve hızlı kararlar alabilme kabiliyetine sahip, yasama organı güçlü, denge ve denetleme mekanizmaları etkili bir şekilde işleyen, demokratik ve laik bir sistemi kuracağız.

Türkiye'de egemenlik bugün ne yazık ki gasbedilmiştir ancak CHP'nin mücadelesiyle kayıtsız ve şartsız milletin olacaktır. Türkiye güçlendirilmiş eğitim sistemi ve özgür üniversiteleri ile gelişen yeni teknolojileri ve inovasyonları pasif bir şekilde takip ve taklit eden değil, bu yeni teknolojilerin hem sivil hem de askeri alanlarda gelişmesine katkı sağlayan bir ülke konumuna gelecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurultayı tebrik etti


Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da CHP Kurultayı'na bir tebrik mesajı gönderdiği Divan Başkanlığı tarafından açıklandı.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP 38. Olağan Kurultayı'nı ziyaret eden Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Benedicta Lasi ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu ayrıca Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov ve Trakya Temsilcisi Güner Çetin ile de görüştü.

CHP'nin eski genel başkanlarından Murat Karayalçın ile Hikmet Çetin de kurultayı takip etti.

CHP Kurultayı'nda ikinci tur sona erdi! CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu! ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.