Casusluk yapmak için Twitter çalışanlarını işe aldılar!

Suudi Arabistan hükümeti, muhalif kişilerin hesap bilgilerini ele geçirmek adına iki Twitter çalışanını işe aldığı iddia edildi.

ABD basınının iddiasına göre, San Francisco eyaletinde yer alan bölge mahkesinde açılan bir dava dilekçesinde, Suudi yetkilerin ülkedeki binlerce muhalif şahsın verilerine ulaşmak için gizli bir şekilde ikiTwitter çalışanını işe aldığı bilgilerinin yer aldığı iddia edildi.

Savcılar soruşturma kapsamında, 2015 yılından bu yana 6 binden fazla kullanıcının hesabına erişildiğini, bunlardan en az 33'ünün Suudi kolluk kuvvetleri tarafından ifşa talebiyle Twitter'a şikayet edildiğini belirledi.

Hedef altına alınan hesaplar arasında, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan popüler gazetecilerin ve hükümet muhaliflerinin de bulunduğu belirtildi.

ÇALIŞANLARA BİNLERCE DOLARLIK ÖDÜL

Bölge mahkemesine sunulan söz konusu dilekçede ayrıca Twitter çalışanlarının, pahalı saatler ve gizli banka hesaplarına aktarılan 10 binlerce dolar ile ödüllendirildiği bilgisi yer aldı.

Olayın açığa çıkmasının ardından işlerine son verilen ve Suudi hükümeti adına çalışan iki Twitter çalışanından birinin, ertesi gün ailesi ile birlikte Suudi Arabistan'a uçup bir daha ABD'ye dönmediği, diğerinin ise açılan dava çerçevesinde hakim karşısına çıkmasının beklendiği aktarıldı.

Casusluk yapmak için Twitter çalışanlarını işe aldılar! ile ilgili etiketler Suudi Arabistan Twitter mahkeme dava
GÜNÜN VİDEOSU

İETT otobüsünde yangın çıktı: Yanan otobüsü elinde yangın tüpü varken üfleyerek söndürmeye çalıştı

İstanbul Kağıthane'de İETT'ye bağlı halk otobüsünün motor kısmında yangın çıktı. Aracın şoförü yangını üfleyerek söndürmeye çalışınca ortaya ilginç bir manzara çıktı. İşte o anlar...