Canikli'den 6,7'lik büyümeye çarpıcı yorum

AK Parti Genel Başkanı Nurettin Canikli, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekteki 6.7'lik büyümeyi değerlendirdi. "Göz alıcı bir sonuç" diyen Canikli "Çin’in liderliğine ara verilmiş oldu. Türk milletinin bu başarısıyla muhalefet de gurur duyar diye düşünmüştüm. Yanılmışım” ifadesini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte elde ettiği büyüme oranı ile göz alıcı bir başarıya ulaştığını ifade etti.

Canikli yazılı açıklamasında muhalefetin tutumuna işaret ederek, “Türkiye ekonomisinin yüzde 6.7’lik 3. çeyrek büyümesi göz alıcı bir sonuç. Çin’in liderliğine ara verilmiş oldu. Türk milletinin bu başarısıyla muhalefet de gurur duyar diye düşünmüştüm. Yanılmışım” dedi.

Canikli sözlerini, “Sadece eleştirmiş olmak için ekonomi biliminin temel ilkeleri ayaklar altına alınıyor. Üçüncü çeyrekte realize olan talebin bir kısmı, öne çekilen gelecek talebi değil, ikinci çeyreğin ertelenen talebidir. Piyasaya hane halkı üzerinden satın alma gücü enjekte edilmesi, doğal talep seviyesini yukarıya taşımak için değil, pandemi nedeniyle düşen talebi tahrik etmek amacıyla yapıldı. Yine pandemi nedeniyle nakit akış dengesi bozulan reel sektöre düşük maliyetli finansman desteği, bu dengenin yeniden sağlanması için verildi. Bu yolla üretim kaybı yaşanmadı. Eğer hane halkına satın alma gücü aktarılmamış ve reel sektöre finansman kolaylığı sağlanmamış olsaydı 3. çeyrekte ekonomik büyüme olmazdı. Tam da CHP’nin başını çektiği muhalefetin istediği bir tablo ortaya çıkardı. 3. çeyrekteki yüzde 6.7’lik büyüme oranıyla bazı çevremize rahatsızlık verdiğimizin farkındayız. Bunlara rahatsızlık vermeye devam edeceğiz. Merak etmeyin, gelecekteki talep yerli yerinde duruyor. Biz o taleple heyecan verici büyüme rakamlarına hep birlikte şahit olacağız inşallah” diye sürdürdü.

Canikli'den 6,7'lik büyümeye çarpıcı yorum ile ilgili etiketler Nurettin Canikli Türkiye büyüme muhalefet