Canan Karatay’dan önemli açıklama: Çamaşır suyu beyne zarar veriyor

Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı çarpıcı açıklamalarla gündem olmaya devam ediyor. Uzman Doktor Canan Karatay, yaptığı son açıklamada evlerde temizlik için sıkça kullanılan çamaşır suyuna dikkat çekerken temizlik tavsiyelerinde bulundu.

Canan Karatay evlerde çokça kullanılan bazı ürünlerin, hafızaya ve beyne zarar verdiğini dile getirerek ev temizliğinde sıkça yapılan hatalar hakkında önemli uyarılarda bulundu. 

Koronavirüs nedeniyle kullanımı artan çamaşır suyu, genellikle etken madde olarak Sodyum Hipoklorit (NaClO) içeren ağartma, temizlik ve hijyen amacıyla kullanılan kimyasal maddedir.

Canan Karatay topluma beslenme ve sağlık konusunda yaptığı çarpıcı uyarılarda bulunuyor. Ünlü doktor bu kez de hafıza ve beyin konusunda önemli sözler söyledi. Canan Karatay'ın 'beyne zarar veriyor' diye uyardığı çamaşır suyu hakkındaki sözleri şu şekilde...

ÖZELLİKLE ÇOCUKLARI OLANLAR BU ÜRÜNLERİ KULLANMASIN

Ünlü doktor evlerde temizlik için kullanılan deterjan, dezenfektan ve çamaşır suyuna dair uyarılarda bulundu. Beyne zarar verdiğini belirten bu malzemelerin kullanılmamasını tavsiye etti. Canan Karatay özellikle yetişme çağında olan çocukların deterjan, dezenfektan ve çamaşır suyundan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Canan Karatay’dan önemli açıklama: Çamaşır suyu beyne zarar veriyor

CANAN KARATAYDAN TEMİZLİK TAVSİYELERİ

Tecrübeli doktor temizlik için sirke ya da doğal temizlik ürünlerini tavsiye etti. Çamaşırlarını sodyum karbonatla yıkadığı belirten Canan Karatay, bulaşık makinesinin olmadığını söyledi.

ÇAMAŞUR SUYU HASTA EDİYOR 

Çok fazla çamaşır suyu kullananlara uyarılarda bulunan uzmanlar, aşırı çamaşır suyu tüketiminin hangi hastalıklara sebep olduğunu anlattı. Fazla kullanılan çamaşır suyunun sebep olduğu hastalıkların başında Ağız, mide ve boğazda iltihap sorunu ortaya çıkarabilir.

Çamaşır suyu kullanıldığında ortaya çıkan kloroform ve karbon tetraklorür maddeleri açığa çıkar. Bu maddeler de hem kanser riskini arttırır hem de akciğer solunum yollarında hasara neden olabilir.

EVDE DOĞAL TEMİZLİK İÇİN EN İYİ ÜRÜN BEYAZ SİRKE

Kimyasal birleşim olarak %5 oranında asetik asit içermektedir. Tamamen doğaldır. Bu nedenle de çevreye ve size zarar vermez. Beyaz sirke ile temizlik yaparken dezenfekte eder, koku giderir, kireç çözer ve doğal bir şekilde temizlik sağlar.

SİRKEYLE TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

Sirkeli su tek başına kullanıldığı gibi çeşitli temizlik maddeleri ile de kullanılabilir. Bardaklardaki çıkmayan lekeleri çıkarmak için bir kabın içerisine beyaz sirke koymak yeterlidir. Belirli bir süre sonra sıcak suda bekletilen bardaklarda lekelerin kendiliğinden çıktığı gözlemlenir.

 

 

 

Canan Karatay’dan önemli açıklama: Çamaşır suyu beyne zarar veriyor ile ilgili etiketler Canan Karatay çamaşır suyu Beyaz sirke deterjan
GÜNÜN VİDEOSU

Tartıştığı adamı zıpkınla vurdu: Yaralı şahıs isyan etti: "Silah sık, bıçakla, bu ne lan?"

İstanbul'da 'yok artık' diyeceğiniz bir olay yaşandı. Yeşilköy Sahili'nde çıkan tartışmada, bir şahıs diğerini bacağından zıpkınla vurdu. Yaralı şahıs ambulansa taşınırken "Silah sık silah, bıçakla, bu ne lan" diye isyan etti.