Burak Elmas: Türk futbolundaki kaosun sebebini pandemi olarak basitleştiremeyiz

Burak Elmas: "Türk futbolu ciddi bir kaosla uğraşmakta. Bu kaosun sebebini pandemi ya da yabancı sınırı olarak basitleştiremeyiz. Kısa süre önce yönetime geldik ama görgüm şu ki problemler kişisel isimlere zimmetlenmiş durumda. TFF'den idare etmesini değil, Türk futbolunu yönetmesini istiyoruz."

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Ankara'da düzenlediği Genel Kurul'a katılan Galatasaray Başkanı Burak Elmas, toplantı çıkışı dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kulüpler Birliği Vakfı'nın TFF'ye gönderdiği açık mektuptaki "Maçlara çıkmayız" tehdidinin mimarı olarak bilinen Elmas, yayın krizine ilişkin, "Kısa süre önce yönetime geldik ama görgüm şu ki problemler kişisel isimlere zimmetlenmiş durumda. Süregelen çözülememiş birçok kronik problem var" dedi.

Sarı-Kırmızılı kulübün başkanı, "Türk futbolu ciddi bir kaosla uğraşmakta. Bu kaosun sebebini pandemi ya da yabancı sınırı olarak basitleştiremeyiz. Kısa süre önce yönetime geldik ama görgüm şu ki problemler kişisel isimlere zimmetlenmiş durumda. Süregelen çözülememiş birçok kronik problem var. Futbolu özerk yapan bizlerin verdiği karalar ve bizler futbola sahip çıkmak zorundayız.  Kulüpler Birliği, son dönemde birlikte hareket ederek Türk futbolunun ortak sorunlarını açık şekilde dile getirdi. Bütün kulüpler de bunu yapmak zorunda. Galatasaray Kulübü olarak kimseyle kavgamız yok ama çözümlerle ilgili çok ciddi bir irademiz var. Çözümlerin kısa zamanda elde edilebilmesi için bütün irademizi bütün liglerdeki kulüplerin sorunlarının çözümleri için bütün irademizi ortaya koymaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"TFF'DEN ACİL BEKLENTİLERİMİZ VAR"

TFF'ye yüklenen Elmas, "Kulüpler Birliği olarak tüm başkanların imzasıyla sorunlar ortaya kondu. Bunlar tüm kulüplerimizin sorunları. Ciddi bir vergi sorunuyla uğraşıyoruz. Tahkim Kurulu disiplin kuruluyla ilgili başkanın da bizimle olduğu çok verimli bir toplantı yapıldı ama yetmez. Kısa zamanda diğer bütün sorunları da birlikte çalışarak halletmek lazım.  Federasyonumuzdan sorunların çözülmesi yönünde acil beklentimiz var. Çünkü onlar Türk futbolunu yani bizi temsil ediyorlar" diye konuştu.

Problemin sistemden kaynaklı olduğunun altını çizen Galatasaray Başkanı, şunları söyledi:

"Lütfen konuları kişilere olan husumet ya da sempatiye indirgemeyelim. Kişileri sevdiğimiz için onların üzerine gitmemeyi veya sempati duyduğumuz için yanlışı desteklemeyi bırakalım. Burada mevzu bahis Türk futbolu. Türk futbolunu cesur olarak gücümüzü oylarımızı ortaya koyarak bu kaostan çıkarmamız lazım. Zorlu bir pandemi dönemi geçirdik ama pandemi döneminden önce de Türk futbolu değeri düşüyordu. Bu yeni bir şey değil."

Burak Elmas: Türk futbolundaki kaosun sebebini pandemi olarak basitleştiremeyiz

"Kronikleşmiş tüm problemleri, yayıncı kuruluş problemini, vergi problemini, kurullardaki adalet problemini hakemlerle ilgili problemleri halletmezsek yeni birçok kaos sezonuna daha gireriz. Kurullardan memnun kulüp başkanı hiçbir ligde görmedim. Demek ki sistemde bir yanlış var. Sistemdeki problemleri de kişilere zimmetleyerek bunlardan kurtulamadığımızı da gördük."

"Federasyonlar değişti biz problemleri yaşamaya devam ettik. Dolayısıyla hep birlikte bu çözümlerin arkasına ciddi şekilde bir irade koyup federasyona da hızlı şekilde çözmesi için gerekirse yardım gerekirse de baskı yapmak mecburiyetindeyiz. Galatasaray Spor Kulübü olarak her ligdeki tüm kulüplerimizin hakkını savunmaya Türk futbolunun buradan çıkması için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız ve bunu görev addediyoruz."

 "ÇÖZÜM İÇİN DESTEK OLACAĞIZ"

Türk futbolunun sorunlarına çözüm üretmek için destek olacaklarına değinen Elmas, "Biz TFF'nin idare etmesini değil Türk futbolunu yönetmesini istiyoruz. Problemler konusunda ayrışmıyoruz, çözümler konusunda da ayrışmamamız lazım. Hızlı çalışarak problemleri acil çözmemiz lazım. Çözüm odaklı her şeye sonuna kadar destek vermeye hazırız. Yayıncı kuruluşla problem varsa federasyonumuz bu konuyu halledemiyorsa sebeplerini bizimle paylaşırsa biz de kulüpler olarak onlara yardımcı oluruz. Sorunları çözmek için ilk önce sorunların sebeplerini doğru teşhis etmek çözümü doğru belirlemek ve arkasına irade koymak lazım. Bu formüle biz her zaman destek olacağız buna devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Burak Elmas: Türk futbolundaki kaosun sebebini pandemi olarak basitleştiremeyiz ile ilgili etiketler Galatasaray TFF beIN Sports Nihat Özdemir burak elmas
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...