Bu zirveyle Afrika ile ilişkilerde yeni bir aşamaya geçilecek!

Yarın, Türkiye'nin Afrika'daki şahlanışında yeni bir sayfa açılıyor. Afrika ile geliştirdiği benzersiz ilişkilerin tüm dünyada gündeme oturduğu Türkiye, ortak kazanmaya devam ediyor. Üçüncü Türkiye-Afrika ortaklık zirvesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde 16-18 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul’da yapılacağı bildirildi.

Türkiye'nin Afrika ile geliştirdiği benzersiz ilişkilerde yepyeni bir sayfa açılıyor. 

TÜRKİYE EV SAHİBİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde 16-18 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul’da icra edilecektir. Zirve, 16 Aralık günü düzenlenecek yüksek düzeyli memurlar toplantısıyla başlayacak, 17 Aralık’ta gerçekleşecek Dışişleri Bakanları toplantısıyla devam edecektir. Aynı gün ayrıca, ilgili Bakanlar düzeyinde sağlık, eğitim ve tarım konulu eş-zamanlı oturumlar gerçekleştirilecektir” denildi.

'HER ALANDA GELİŞEN İLİŞKİLERE YÖN VERİLECEK'

Açıklamada, “Afrika Birliği ve Afrika Kıtası ülkeleriyle Türkiye arasındaki stratejik ortaklık temelli ilişkilerde yeni bir safhaya geçilmesini temin edecek Üçüncü Zirve’nin teması, 'Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık' olarak belirlenmiştir. Zirvede kabul edilmesi öngörülen Bildiri, Eylem Planı ve Ortak Uygulama Raporu’yla, 2022-2026 döneminde Afrika yararına gerçekleştirilecek somut projeler dahil, Türkiye ile Afrika Kıtası arasında her alanda gelişen ilişkilere bir sonraki Zirve’ye kadarki dönem için yön verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve vesilesiyle ayrıca, mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunacaklardır” ifadelerine yer verildi.

Bu zirveyle Afrika ile ilişkilerde yeni bir aşamaya geçilecek! ile ilgili etiketler Afrika Türkiye toplantı yeni sayfa ortaklık zirvesi
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycan, Karabağ'da temizliğe başladı: Simgesel yapılar tek tek kaldırılıyor!

Azerbaycan, Şuşa'nın girişinde bulunan ve Birinci Karabağ Savaşı'nda Ermenilerin zaferini simgeleyen tankı kaldırdı. Bakü yönetimi yasa dışı rejime ait bazı simgesel yapıları kaldırmaya devam ediyor.