Bu olursa dünyada dolar patlar

ABD'de yıllık enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek çıkması FED’in rekor faiz artışı yapması beklentisini güçlendirdi. 75 baz puanlık artış beklenirken bunun 100 na puana çıkacağı tahminleri yapılıyor. Goldman Sach yatırım bankası 100 baz puanlık artışın uzak ihtimal olmadığını söylemişti. Fed faizi bu seviyede artırırsa dünyanın rezerv para birimi olan dolar “evine döner” çıktığı ülkelerde de fiyatı artmaya başlar.

İBRAHİM AÇAR

Fed'ten kasım ayında 75 baz puan artırımına kesin gözüyle bakılırken analistler bugünkü verilerden sonra yüzde 100 puanlık artışı fiyatlandırmaya başladı. ABD'de yıllık enflasyon Eylül'de yüzde 8,2 olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan 52 ekonomistin medyan tahmini Eylül'de tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 8,1 artması yönündeydi. Ağustos'ta ülkede tüketici fiyat endeksi yüzde 8,3’lük bir artış kaydetmişti. Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi.

Çekirdek göstergelerde de rekor seviyeler kaydedildi. Enerji ve gıda hariç TÜFE Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Böylelikle 1982 yılından bu yana çekirdek enflasyon en yüksek seviyeye çıktı. Yıllık çekirdek enflasyon da yüzde 6,6 olarak kaydedildi.

ABD TÜFE’de aylık yüzde 0,2 artış beklenirken enerji ve gıda dışı TÜFE’nin ise yüzde 6,5 ile Ağustos'taki yüzde 6,3’ten daha hızlı artması bekleniyordu.

Fed beklentileri yükseldi

Verilerin açıklanmasının ardından Fed swapları Kasım'da 75 baz puanlık faiz artışının yüzde 100 ile fiyatlandığını gösterdi. Swaplar, piyasada faizin yüzde 4,85'le Mart'ta tepe yapmasının beklendiğini gösterdi.

Bloomberg Economics ekonomistleri Tom Orlik, Anna Wong ve Andrew Husby veriden önce yaptıkları değerlendirmede beklenenden yüksek bir TÜFE verisinin Aralık'ta faiz artış boyutunun 50 baz puana düşmesini zorlaştıracağını belirtti.

Ekonomistler veriden önce yayımladıkları değerlendirmede “OPEC+ kesinti kararı sonrası artan benzin fiyatları ve çekirdek enflasyonun hâlâ yüksek olması sebebiyle yılın geri kalanında iyi bir enflasyon haberi görmeyi öngörmüyoruz” dediler.

Bu olursa dünyada dolar patlar ile ilgili etiketler Dolar Fed
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.