Bu Besinler Kan Pıhtılaşmasına Yol Açıyor! Pıhtı Atmaması İçin Hayat Boyu Uzak Durun

Genetik olduğu bilinen ancak kötü yaşam tarzıyla da ortaya çıkan Kan Pıhtılaşması sizi sakat bırakabilir! Damarlarda kan pıhtısına neden olan besinlere karşı uyaran uzmanlar, hayat boyu uzak durmanız gerektiğini belirtiyor. İşte sizi pıhtı atmasına karşı koruyacak alternatifc besinler...

Halk arasında sıklıkla duyduğumuz kan pıhtısı ya pıhtı atması, kanın koyulaşıp küçük kan kümeleri haline gelmesini ifade ediyor. Vücudunuzda bir yerinizin kesilmesi kanın pıhtılaşamsını önleyebileceği gibi hayati tehlike riskini de minimuma indirir. Fakat bu durum akciğerler ya da kalp gibi organlarda meydana gelirse durum vahim olabilir.

Kan pıhtılaşmasını en aza indirgeyecek en önemli kriter sağlıklı beslenmedir. Uzmanlardan Doktor Justine Butler, "Damarlardaki kan pıhtıları (venöz tromboembolizmler veya VTE'ler) genellikle yaralanma, uzun süreli yatak istirahati veya uzun süreli hava yolculuğu ile ilişkilidir. Ancak araştırmalar, sağlıklı beslenmenin riski düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Derin ven trombozu veya DVT, bir VTE türüdür ve derin bir damarda (genellikle bacaklarda) bir kan pıhtısı oluştuğunda ortaya çıkar. Pıhtı kopar ve akciğerlere giderse, pulmoner emboli adı verilen yaşamı tehdit eden bir durum olan kan akışını engelleyebilir. Genellikle teşhisi zor yapılan bu ciddi ama önlenebilir sorun, sakatlığa ve ölüme neden olabilir." diyor.

Bu Besinler Kan Pıhtılaşmasına Yol Açıyor! Pıhtı Atmaması İçin Hayat Boyu Uzak Durun

KAN PIHTILAŞMASINA NEDEN OLAN BESİNLERDEN UZAK DURUN!

Kırmızı ve işlenmiş et kan pıhtılaşmasına yol açan en tehlikeli besindir. Bunun yanısıra sigara, sağlıksız beslenme ve obezite de kanda pıhtı atmasına neden olur.

Kan Pıhtılaşması Nasıl Önlenir?

Sağlığınızı korumak ve pıhtılaşmanın önüne geçmek için bol meyve, sebze ile baklagilller tüketiminin artırılması öneriliyor. Öte yandan fındık veg tohum içeren diyetlere yönelmek de önemli.

Atardamarlarda meydana gelebilecek kan pıhtılaşması için B12 vitamini ve keten tohumu yağı da uzmanlar tarafından önerilen besinlerdir.

Bu Besinler Kan Pıhtılaşmasına Yol Açıyor! Pıhtı Atmaması İçin Hayat Boyu Uzak Durun ile ilgili etiketler pıhtı kan pıhtılaşması
GÜNÜN VİDEOSU

İtalya Başbakanı Meloni'nin Erdoğan'a bakışları gündem oldu!

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bakışları gündem oldu. O anların ardından Meloni'nin Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a olan bakışlarındaki hoşnutsuzluk akıllara geldi.