BTCTürk de 2016'da kapandı ancak ardında mağdur bırakmadı

Bir gündür internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarla ortadan kaybolması sonrası 391 bin Thodex yatırımcısı mağdur oldu. Bu gelişmelerin ardından Türk kripto para borsası BTCTürk'ün 2016'da kapanması yeniden gündeme geldi. BTCTürk daha sonra yeniden açılarak tüm alacaklıların parasını ödemişti.

Kripto para dünyası bir dolandırıcılık hikayesi ile sarsılıyor. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu Thodex'in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Tayland'a kaçtığı öne sürüldü.

BTCTürk de 2016'da kapandı ancak ardında mağdur bırakmadı

"MAĞDURLARDA PANİK BAŞLADI"

Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex'in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in dün akşam saat 18.00'de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, "Birkaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer'in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" dedi.

2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex'de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, "Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

BTCTÜRK TÜM ALACAKLILARIN PARASINI ÖDEMİŞTİ

Yaşanan olayların ardından akıllara Türk kripto para borsası BTCTürk'ün 2016 yılında kapanması geldi. Ancak BTCTürk, daha sonra tekrar açılmış ve ardında mağdur bırakmayarak tüm alacaklıların parasını ödemişti.

BTCTürk de 2016'da kapandı ancak ardında mağdur bırakmadı ile ilgili etiketler Kripto para BtcTurk Faruk Fatih Özer thodex
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.