Brezilya’da Bolsonaro destekçileri Ulusal Kongre binasını bastı

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri başkent Brasilia’da yer alan Ulusal Kongre binasını bastı. Sandık sonuçlarını kabul etmeyen provokatörler 'darbe' çağrıları yapıyor.

Brezilya'da 30 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak’ta yemin etmesinin ardından Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri başkent Brasilia’da yer alan Ulusal Kongre binasını bastı.

Brezilya’da Bolsonaro destekçileri Ulusal Kongre binasını bastı

Göstericiler, ellerinde Brezilya bayrakları ile Ulusal Kongre’nin içine girerken, polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

SEÇİM YENİLGİSİNİ KABUL ETMİYORLAR

Lula seçimi 50,9 oy oranıyla kazanırken, Bolsonaro ise oyların yüzde 49,1’ini almıştı. Bolsonaro’nun yenilgiyi kabul etmeyen destekçileri, ülke genelinde haftalardır kışlaların önünde toplanarak silahlı kuvvetlerin duruma müdahale etmesini talep etmişti.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım'da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde orduyu Lula'ya karşı müdahaleye çağıran gösteriler için askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti.

ORDUYA DARBE ÇAĞRISI

Brezilya'da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula da Silva, 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti.

Brezilya’da Bolsonaro destekçileri Ulusal Kongre binasını bastı - Resim : 2

Seçimlerin hemen ardından devir teslim törenine katılmayan ve soluğu ABD'nin Florida eyaletinde alan Jair Bolsonaro, geçtiğimiz günlerde bir lokantada hamburger yerken görüntülenmişti. Türkiye'de pek çok vatandaş Bolsonaro'nun hamburger yemesini Kemal Kılıçdaroğlu'na benzetmişti. 

TAMAMEN KONTROL ALTINDA

Reuters tarafından yapılan haberde "Brezilya Kongresi'nın Yüksek Mahkemesi ve Başkanlık Sarayı tamamen güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındı" ifadelerine yer verildi.

.

Brezilya’da Bolsonaro destekçileri Ulusal Kongre binasını bastı ile ilgili etiketler Brezilya Lula da Silva