'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen halk ozanı Neşet Ertaş, Kırşehir'de çeşitli etkinliklerle anılıyor. ve 2012 yılında aramızdan ayrılan Ertaş için düzenlenen anma etkinliklerinde Kıraç sahne alırken, ünlü ozanın türküleri seslendirildi.

'Bozkırın 'Tezenesi' Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012'de hayata gözlerini yummuştu. Halk müziğinin eşsiz ozanlarından Ertaş, ölümünün 9. yılında memleketi Kırşehir'de çeşitli etkinliklerle anıldı.

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi fuaye alanında sanatçı anısına resim, albüm ve plak sergisinin ardından, "Anılarıyla Neşet Ertaş Sohbetleri" paneli düzenlendi.

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı - Resim : 2

Davul zurna ekipleri, Kırşehir yöresine ait oyun havaları ve türkülerle gösteri yaptı. Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı, Neşet Ertaş'a ait "Yalan dünya", "Şirin Kırşehir", "Yolcu", "Gönül Dağı" türkülerini seslendirdi. Bando takımı ise Kırşehir yöresine ve farklı yörelerden eserleri enstrümanlarla çalarken, Kırşehir Belediyesi müzik öğretmenleri ise Neşet Ertaş'a ait türküleri söyledi.

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı - Resim : 3

Burada sahne alan Kıraç, "Zaman", "Gidiyorum", "Endamın Yeter", "Ayşem", "Ya seninle ya sensiz", "Senden başka", "Hapishanelere güneş doğmuyor" ve "Yolcu" eserlerini seslendirdi. Konseri izleyen vatandaşlar Kıraç'ın şarkılarına eşlik etti.

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı - Resim : 4

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yaptığı konuşmada, Neşet Ertaş anma programına yoğun katılım sağlayan vatandaşlara teşekkür etti. Ozanlar Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan'a teşekkür eden Ekicioğlu, "Ozanlarımız türkülerini birçok ülkeye, şehre ulaştırdı. Bu kültür çok kıymetli. Eğer Kırşehir olmasaydı Türk halk müziği eksik kalacaktı. Bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin boynunun borcudur." diye konuştu.

AA

'Bozkırın Tezenesi' Neşet Ertaş, ölümünün 9. yılında baba ocağında anıldı ile ilgili etiketler Kırşehir Kıraç Neşet Ertaş ölüm yıldönümü anma etkinlikleri bozkırın tezenesi

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycan, Karabağ'da temizliğe başladı: Simgesel yapılar tek tek kaldırılıyor!

Azerbaycan, Şuşa'nın girişinde bulunan ve Birinci Karabağ Savaşı'nda Ermenilerin zaferini simgeleyen tankı kaldırdı. Bakü yönetimi yasa dışı rejime ait bazı simgesel yapıları kaldırmaya devam ediyor.