Böylesi ilk kez oluyor: Büyük ikramiyeyi 433 kişi kazandı

Filipinlerde yaşanan bir olay 'bu kadarı da olmaz' dedirtti. 4 milyon dolarlık büyük piyango ödülünün 433 kişiye çıkması ortalığı karıştırdı. Durumun şüpheli bulunması sonrası bazı siyasetçiler soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Filipinler’de 4 milyon dolar (yaklaşık 74,3 milyon lira) değerindeki büyük piyango ödülü 433 kişinin biletine isabet etti. Durum şüphe uyandırırken, bazı siyasetçiler olaya ilişkin soruşturma açılmasını istedi.

Filipin medyasına göre, Grand Lotto piyangosunda 433 kadar çok fazla sayıda kişinin “altı rakamı” birden tutturması daha önce hiç görülmedi.

BBC’ye konuşan matematik profesörü Guido David, piyangoda 10 milyon giriş olduğu varsayıldığında 433 kazanan olasılığının "1'de bin 224 sıfırlı bir sayı" olduğunu söyledi.

David, "Evrendeki bilinen molekül sayısı 80 sıfırdan oluşuyor" dedi.

RAKAMLARIN HEPSİ 9'A BÖLÜNÜYOR

Bununla birlikte, piyango katılımcıları 1'den 55'e kadar altı sayı seçmek zorundaydı. David, çekilişte bu kadar kazanan olmasına katkıda bulunan bir faktörün ise bu kazanan tüm sayıların 9'a bölünebilmesi olduğunu söyledi. Kazanan biletlerin numaraları ise “09-45-36-27-18-54”tü.

Diğer taraftan büyük ikramiyeyi kazananlar yaklaşık 4 milyon dolara (yaklaşık 74,3 milyon lira) denk gelen 236 milyon 91 bin 188 2 Filipin pesosunu paylaşmak zorunda kalacak. 433 katılımcının her biri 9,2 bin doların (171 bin lira) biraz üzerinde para alacak.

SORUŞTURMA OLACAK MI?

Senato azınlık lideri Koko Pimentel, çekilişin "şüpheli" sonuçlarının açıklanmasını istedi. Pimentel, piyangonun Filipinler hükümetinin onayıyla yapıldığını belirterek, soruşturma yapılmasının kamu şeffaflığı için önemine dikkat çekti.

Öte yandan, Filipinler HPiyango Bürosu (PCSO) CEO'su Melquiades Robles, oyunun akışında herhangi bir düzensizlik olmadığını söyledi ve katılımcıların sayı dizilerine bahis yapma eğiliminde olduğunu vurguladı.

Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde matematik profesörü olan Terence Tao, ise böyle bir sayı dizisinin nadir olduğunu, ancak “dünyanın her yerinde her gün yüzlerce piyango yapıldığını ve istatistiksel olarak sonucun şaşırtıcı olmayacağını söyledi.

Böylesi ilk kez oluyor: Büyük ikramiyeyi 433 kişi kazandı ile ilgili etiketler Filipinler bilet piyango büyük ikramiye
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.