Böyle gelenek görülmedi! 100 yıldır yapılıyor... 3 gün boyunca sürüyor...

Dün üzerine un atılıp yumurta kırılan damadın ardından bugün de Bursa'da bir damat arkadaşları tarafından eziyet gördü. 100 yıldır hiç aksatılmadan bu köyde yapılan gelenek görenleri hayrete düşürdü. Damadın arkadaşları zavallı damadı, köy meydanından geçen derenin içinde defalarca attı, daha sonra ise şalvar giydirip dolaştırdı.

Bursa'nın İnegöl ilçesi kırsal Çitli mahallesinde 100 yıl boyunca yapılan ilginç gelenek görenleri hayrete düşürüyor. 

CUMA GÜNÜNDEN PAZAR GÜNÜNE KADAR SÜRÜYOR

21 yaşındaki Erman Yonca ve 19 yaşındaki Hatice Yonca çifti dünya evine girdi. Cuma günü başlayan gelenek, Pazar akşamına kadar sürdü. Cuma günü damat ve arkadaşları komşularının kapılarına giderek tavuk isteme yaptılar. Tavukları alan gençler Cumartesi günü ise oyunlar oynayarak eğlendiler.

 

DAMADA YAPMADIKLARI EZİYETİ BIRAKMADILAR

Pazar günü öğle saatlerinde damat ve arkadaşları, kapı kapı dolaşarak eşya ve para topladılar. Aynı gün öğleden sonra ise mahalle meydanından geçen derenin yanında toplanan gençler eğlence düzenlediler. Damat ve sağdıç, arkadaşlarının taleplerini yerine getirmek için yoğun çaba sarf ettiler. Yapılanları beğenmeyen gençler, damat ve sağdıcı dereye atarak "Güvey Batması" geleneğini yaptılar. Sırıl sıklam olan damat ve sağdıcına dereden geçen sudan da içirildi. Gün boyu devam eden eğlencenin akşam saatlerinde ise damadın evinin önünde farklı bir eğlence düzenlendi. Damat ve sağdıç, şalvar giyip, başörtü takarak dans etti.

Böyle gelenek görülmedi! 100 yıldır yapılıyor... 3 gün boyunca sürüyor... ile ilgili etiketler Bursa İnegöl Damat gelenek köy

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.