BOTAŞ Sanayide kullanılan doğal gaza indirim yaptı

Elektrikten sonra doğal gaza da indirim geldi. Botaş yaptığı açıklamada "Şubat ayında sanayinde kullanılan doğal gaz fiyatında yüzde 13,3 ile yüzde 17,2 indirim yapılacak" dedi.

BOTAŞ, şubat itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ila 17,22 arasında indirime gidildiğini duyurdu.

BOTAŞ Sanayide kullanılan doğal gaza indirim yaptı

EKİM AYI ESAS ALINDIĞINDA YÜZDE 38, 45 İNDİRİM YAPILDI 

Bununla birlikte sanayide kullanılan gaz fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibariyle yüzde 24,77 ile yüzde 38,45 oranlarında indirim yapıldı.

 BOTAŞ'TAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

"Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım -işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; - Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında, - Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında, indirim yapılmıştır. Diğer taraftan, Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %24,77 ile %38,45 oranlarında indirim yapılmıştır.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında Konutlarda Ukrayna ve Macaristan'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BOTAŞ Sanayide kullanılan doğal gaza indirim yaptı - Resim : 2

BOTAŞ Sanayide kullanılan doğal gaza indirim yaptı ile ilgili etiketler ekonomi doğal gaz Sanayi