Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Kadıköy'deki eylemini provoke etmek isteyen bir grup, arbedede zor anlar yaşayan bir kadını kurtarmak isteyen iki genci polis sandı. Polis sanılan ve 'Öldürün' diye hedef gösterilen 22 yaşındaki Turhan Berkan Güney ile Mehmet Can Akyil öldüresiye dövüldü.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto bahanesiyle Kadıköy’de toplanan provokatörlerin darp ettiği iki genç, o anları Yeni Şafak’a anlattı. Sözde eylem için toplanan fakat amaçları vandallık olan grubun saldırısına uğrayan Turhan Berkan Güney ve Mehmet Can Akyil, eylemcilerin önce polise saldırdığını söyledi.

22 yaşlarındaki Güney ve Akyil, 2 Şubat akşamı alışveriş dönüşü tramvay yolunun karşısında taksi beklerken, provokatörlerin polisle itiş-kakışı esnasında yaşlı bir kadının kalabalığın arasında kaldığını gördü.

Gözü dönmüş grup, kadını oradan çıkarmak için kalabalığa yönelen gençleri linç etmeye kalkmış. Provokatörler polise saldırdığı esnada yaşlı kadının “Oğlum kavga etmeyin” dediğini, grup içinden birinin ise kadına vurduğunu anlatan Güney ve Akyil, yaşlı kadını oradan çıkarmış. Gruptakilerin “Koşun bunlar sivil polis diye bağırdığını anlatan iki genç, kalabalığın kendilerine saldırdığını, ağır küfür ve hakaretler eşliğinde “Öldürün bunları” diyerek acımasızca darp ettiklerini söyledi.

O ANLAR SUPERHABER OBJEKTİFİNDE

Turhan Berkan Güney ve Mehmet Can Akyil'in darbedildiği anlarda SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel de oradaydı. Yaşananlar Yüksel'in objektifine böyle yansıdı:

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler!

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! - Resim : 2

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! - Resim : 3 Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! - Resim : 4

 

ALNINA 15 DİKİŞ ATILDI

Saldırı esnasında alnından yaralanan Turhan Berkan Güney, “Bizi sivil polis zannedip 15-20 kişi saldırmaya başladı. ‘Bunlar polis, saldırın bunlara, öldürün bunları’ dediler. Bize çok ağır küfürler ettiler. Alkol şişeleriyle saldırdılar. Şişelerle kafamıza vurmaya çalıştılar. Alnım yarıldı. 15 dikiş atıldı. Zaten çoğu alkollüydü. Allah polisimizden razı olsun. Polis olmasa biz orada ölürdük. Bizi öldürürlerdi” dedi.

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! - Resim : 5

Turhan Berkan Güney

"POLİSİMİZ OLMASA BELKİ DE BİZİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ"

Mehmet Can Akyil ise şunları anlattı:

“Yaşlı kadını itip kakıyorlardı. Biz onu kalabalığın arasından alırken, arkadan biri ‘Bunlar sivil polis, saldırın, öldürün bunları’ diye bağırdı. Üzerimize gelip saldırdılar. Polis korudu bizi, Allah razı olsun. Polisimiz olmasa belki de bizi öldürmüşlerdi. Yere düştüm, tekmelediler. Sırtımda morluklar var. Karakolda hiçbiri konuşmamış. Zaten hepsinin özel avukatı vardı. Her biri için ayrı avukat vardı. Çoğunun öğrenci olmadığını da öğrendik zaten. Orada 900 lira param da kayboldu. Biriktirdiğim ve babaannemin verdiği paraydı.”

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! - Resim : 6
Mehmet Can Akyil

‘POLİS DÖVDÜ’ YALANI

Sosyal medyada terör estiren provokatörler, alnı yarılan ve polisin kurtardığı Turhan Berkan Güney’in yüzü kanlı fotoğrafını paylaşıp, “Polis bir Boğaziçi eylemcisini darp etti” diye yalan bilgiler paylaşmıştı.

Boğaziçi eylemini kana bulamak istediler! ile ilgili etiketler Boğaziçi Üniversitesi Eylem polis Darp
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.