BM'nin Srebrenitsa kararı sonrası Sırbistan Cumhurbaşkanı bayrağa sarılıp ağladı

11 Temmuz'un BM Genel Kurulu'nda, "Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü" ilan edilmesine karşı çıkan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, tasarı onaylanınca Sırp bayrağına sarılıp ağladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu; Almanya ile Ruanda tarafından sunulan ve Türkiye'nin yanı sıra 40'tan fazla ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı 193 üyeli BM Genel Kurulunda 84 "evet" oyuyla kabul edildi. Tasarı, 68 "çekimser" ve 19 "hayır" oyu aldı. Böylelikle BM, 11 Temmuz'u "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan etmiş oldu.

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI: TASARI ÇOK SİYASİ

Tasarı, Sırbistan'ın itirazlarına rağmen kabul edildi. 

BM Genel Kurulu'nda tasarı için düzenlenen oturumda, oylama öncesinde söz alan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, karar tasarısının "çok siyasi olduğunu" savundu.

"TASARININ BÖLGEYE KATKISI OLMAZ"

Bireysel olarak olaya ilişkin suçluların cezalandırıldığını söyleyen Vucic, karar tasarısının ne Bosna Hersek ne de bölgedeki istikrar ve birliğe katkı sağlayacağını aksine bölünmüşlükleri artıracağını dile getirdi.

BM'nin Srebrenitsa kararı sonrası Sırbistan Cumhurbaşkanı bayrağa sarılıp ağladı

KARAR SIRASINDA SIRBİSTAN BAYRAĞINA SARILIP AĞLADI

Vucic, karar tasarısı kabul edilince gözyaşlarına boğuldu. Dev ekrana "evet" oyu veren ülkelerin isimleri düştükçe elindeki Sırbistan bayrağına sarılıp ağlayan Vucic'in görüntüleri sosyal medyada da gündem oldu.

BM'nin Srebrenitsa kararı sonrası Sırbistan Cumhurbaşkanı bayrağa sarılıp ağladı ile ilgili etiketler Sırbistan Srebrenitsa BM

Sitene Ekle