Bir ülke daha listeye eklendi! Türkiye ve Romanya arasında doğal gaz anlaşması

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Romanya'ya günlük günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edecek. Öte yandan BOTAŞ daha önce Macaristan ve Bulgaristan ile doğaz gaz anlaşması imzalamıştı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Romanya'ya günlük günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edecek.

Bir ülke daha listeye eklendi! Türkiye ve Romanya arasında doğal gaz anlaşması

Gelecek 3 yılda BOTAŞ'ın Türkiye'nin ihracatçı ilk 10 kuruluşu arasına girmeyi hedeflediği kaydedilen açıklamada, "BOTAŞ, bölgenin büyük enerji şirketlerinden OMV Petrom ile önemli bir anlaşmaya imza atmıştır. Günlük 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz arzına imkan sağlayan 31 Mart 2025 tarihinde sona erecek anlaşma kapsamında Türkiye'den Romanya'ya boru hatları ile doğalgaz ihracatına 1 Ekim'de başlanacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, tarafların doğalgaz ticaretinin yanında iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında da işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kaldığına işaret edilerek, "Bugüne kadar boru hattı vasıtasıyla bölge ülkelerinden Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan'a doğalgaz ihracatına dair önemli anlaşmalar gerçekleştiren BOTAŞ, gaz arzı sağladığı ülkelere Romanya'yı da ekleyerek komşu piyasalarda ve Avrupa'da enerji arz güvenliği ve çeşitliliğine katkısını pekiştirmektedir. Bu kapsamda BOTAŞ, yeni ihracat anlaşmaları için birçok ülke ve şirket ile görüşmelerine devam etmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye, Macaristan ile ağustosta, Bulgaristan ile de ocakta doğalgaz ihracatı anlaşması imzalamıştı.

Bir ülke daha listeye eklendi! Türkiye ve Romanya arasında doğal gaz anlaşması ile ilgili etiketler ekonomi BOTAŞ Macaristan Bulgaristan Romanya doğal gaz
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da pitbull dehşeti! Kadını ve köpeğini vatandaşlar zor kurtardı: Korku dolu anlar

Tekirdağ'da köpeği ile birlikte yürüyüşe çıkan kadın, ağızlıksız ve tasmalı bir pitbullun saldırısına uğradı. Vatandaşlar kadın ve köpeğini pitbullun elinden zor kurtardı.