BİM'den büyük atak! Topraksız tarım işine girdi... Meyve ve sebzeyi artık kendi üretecek...

Türkiye'de perakende marketçiliğin en popüler olanlarından BİM yeni bir atak gerçekleştirdi. 51.3 milyon lira bedelle Afyon'da topraksız tarım yapan şirketi satın aldı. BİM 100 bin metrekarelik alanda domatesin yanı sıra diğer tarım ürünlerini de yetiştirmeyi hedefliyor.

Türkiye geneli binlerce mağazası bulunan zincir market BİM, yeni bir yatırım yaptı. 

Marka, jeotermal seralarda topraksız tarım yapmak için Afyon merkezli olan Bircan Fide'yi bünyesine kattı.

SADECE DOMATES DEĞİL DİĞER TARIM ÜRÜNLERİ DE YETİŞTİRİLECEK

BİM'in 51.3 milyon lira bedelle satın aldığı Bircan Fide, Afyon'da 700 dönüm arazi üzerinde 100 bin metrekare kapalı sera alanında jeotermal seralarda topraksız tarım usulüyle domates üretiyordu. BİM, bu yeni adımı ile artık sadece domates değil diğer tarım ürünlerini de yetiştirmeyi hedefliyor.

Şirket'ten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Şirketimizin taze meyve ve sebze kategorisinde tedarik sürdürülebilirliğini iyileştirmek adına, Afyon'da jeotermal seralarda topraksız tarım usulü ile domates üreten Bircan Fide Tohum Tarım Nakliyecilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ("Bircan Fide") paylarının tamamı 51,3 milyon TL bedelle Şirket'imiz tarafından satın alınmıştır.

700 DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNDE 100 BİN METREKARELİK KAPALI SERA 

Bircan Fide'nin 700 dönüm arazi üzerinde 100.000 metrekare kapalı sera alanı bulunmaktadır. Söz konusu payların kapanış işlemleri 14/10/2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Pay devir sürecinin nihai olarak tamamlanmasından önce İşlem'in belirsizlik taşımasından ötürü pay devir işlemlerinin gerçekleşmeden önce kamuya açıklanmasının İşlem'in tamamlanmasını sekteye uğratması muhtemeldir. Dolayısıyla sürece dair bilginin II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 6. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 15/09/2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla kamuya açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiş olup, kapanış işlemlerinin tamamlanmasına mütakip İşlem kamuya açıklanmıştır."

BİM'den büyük atak! Topraksız tarım işine girdi... Meyve ve sebzeyi artık kendi üretecek... ile ilgili etiketler BİM Şirket Domates topraksız tarım Üretim
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.