Beyşehir Gölü 50 metre çekildi

Türkiye, yağış azlığı sebebiyle kuraklıkla karşı karşıya kalırken Konya ve Isparta topraklarındaki Beyşehir Gölü'nde de su, kıyıdan yaklaşık 50 metre çekildi. Su seviyesinde beklenenin üstünde azalma olduğunu belirten Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, "Beyşehir Gölü, ağlıyor diyebiliriz. Akdeniz’in yaylası, Konya’nın denizi, olarak tabir ettiğimiz Beyşehir Gölü'nde kıyıdan 50 metre suların çekildiğini görebilirsiniz." dedi.

Ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan ve tam 656 kilometre yüzölçümüne sahip Beyşehir Gölü, Konya Ovası ile Çarşamba Çayı'nın sulanmasına olanak sağladığı gibi 466 balıkçıya da ekmek kapısı oluyor. Fakat bu sene yaşanan yağış yetersizliği Beyşehir Gölü'nde de kuraklık alarmına sebep oldu.

Beyşehir Gölü 50 metre çekildi

"GÖL AĞLIYOR DİYEBİLİRİZ"

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, Beyşehir Gölü'nün de diğer göller gibi küresel ısınmadan büyük oranda etkilendiğini ifade etti. Göldeki suyun kıyıdan yaklaşık olarak 50 metre geri çekildiğini açıklayan Kurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünya çapında küresel ısınmadan dolayı bütün göl ve göletlerimizde çekilme meydana geldiği gibi aynı Beyşehir Gölü'nde de beklentilerin çok üstünde bir suyun azaldığını görüyoruz. Beyşehir Gölü, ağlıyor diyebiliriz. Akdeniz’in yaylası, Konya’nın denizi olarak tabir ettiğimiz Beyşehir Gölü'nde şu an da gördüğünüz gibi beklentinin çok altında ve kıyıdan 50 metre suların çekildiğini görebilirsiniz. Ciddi bir şekilde Beyşehir Gölü ağlıyor ve alarm veriyor. Kırmızı çizgiye geldi diyebiliriz"

Göldeki suyun azalmasının sebepleri arasında bilinçsiz sulamanın da oldukça etkili olduğunu ifade eden Kurt, "Bu duruma küresel ısınmanın yanı sıra birincisi hoyratça sulamalardan meydana geldi. İkinci sebebi Beyşehir Gölü'nü besleyen dere ve akarsuların bazılarının önüne barajların yapılması ve yapılan barajlarında su tutmamasıdır. Şu an ki yapılan barajlar su tutmuyor. Tam tersine Beyşehir Gölü'ne gelen akarsularında damarları kesildi" diye konuştu.

Beyşehir Gölü 50 metre çekildi - Resim : 2

BALIKÇILIK DA ETKİLENDİ

GBeyşehir Gölü'nden balıkçılıkla geçimini sağlayanların da durumdan etkilendiğini belirten Kurt, "Beyşehir Gölü'nde, balıkçılık yapan 466 tane ruhsatlı teknenin şu an da ciddi bir şekilde para kazanamıyor diyebiliriz. Balık tutamıyorlar. Arkadaşlarım uzağa gidemiyorlar. Yakın mesafelerde acaba bir ya da iki balık çıkar mı diye balıkçılık yapıyorlar. Suyun olmadığı yerde balık olur mu? Tabi ki avcılıkta dibe vurmuş vaziyettedir" ifadelerini kullandı.

Beyşehir Gölü 50 metre çekildi ile ilgili etiketler Sıcak Yağmur Yağış beyşehir gölü kuraklık
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.