Batı'da terörist Türkiye'de gazeteci

MİT TIR’ları davasının mütalaasında uluslararası casusluk davalarından örnekler de yer aldı. Dündar ve Gül’ün faaliyetlerinin uluslararası hukukla da bağdaşmadığını belirten savcı: “Wikileaks’i sızdıran terörist ilan edildi”

MİT TIR'ları davasında Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hazırlanan 7 sayfalık savcılık mütalaasında, casusluk yargılamalarına ilişkin ABD, Almanya ve Hollanda'dan örnekler verildi. Wikileaks belgelerinin mimarı Julian Assange'ın ABD tarafından terörist ilan edildiği ve yakalanmamak için 2012'den itibaren sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde tek bir odada yaşamak zorunda kaldığı vurgulandı. Snowden belgelerinin ardından casus ilan edilen Edward Snowden'ın da ABD'yi terk edip Rusya'ya sığınmak zorunda kaldığı belirtildi.

'GAZETECİLİK DEĞİL'

Mütalaada, Dündar ve Gül'ün yayımladığı görüntüler için FETÖ/PDY mensuplarının ulusal güvenlik ve devlet sırrı kapsamında görev ifa eden MİT'e ait yardım TIR'larını durdurarak, casusluk ve örgütsel faaliyet kapsamında elde ettikleri bilgi ve görüntülerdir. Dündar ve Gül'ün ika ettikleri eylem, gazetecilik eylemi değil bir suç eylemidir ifadeleri kullanıldı. Ulusal ve uluslararası hukuk normları gereği basın özgürlüğünün sınırsız olmadığının altı çizilerek çağdaş ülke uygulamalarından örnekler de verildi. Mütalaada Ulusal güvenlik, ulusal menfaat, devlet sırrı ve mahkeme kararlarını yok sayan, özellikle sanık Can Dündar'ın savunmasında yaptığı gibi bu değerleri aşağılayan, onu suç işlemenin aracı ve örtüsü kılan, dejenere bir basın özgürlüğü anlayışının, ne ulusal ve uluslararası hukuk normlarıyla ne de çağdaş ülke uygulamalarıyla bağdaşır yönü bulunmamaktadır denildi. 29 Nisan'da hazırladığı mütalaasında ise savcılık, sadece Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri temin edip açıklama suçundan Dündar'ın 25.5 yıla kadar, Gül'ün ise 10 yıla hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Batı'da terörist Türkiye'de gazeteci ile ilgili etiketler Haber