Başkent olacak... 80 milyon dolar gelir sağlıyor

'Türk somonunun başkenti' olmayı hedefleyen Sinop'tan bu yıl 80 milyon dolarlık somon ihracatı yapılması hedefleniyor.

Sinop açıklarında kafeslerde üretilen Türk somonlarının büyük bir kısmı Rusya, Japonya ile Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop’un Gerze ilçesinde Türk somonu yetiştiriciliği yapan balık kafeslerini ziyaret etti. İşletmeleri gezerek yetkililerden bilgi alan Karaömeroğlu, balık havuzlarını inceledi. Karaömeroğlu, incelemelerinin ardından, Sinop olarak Türk somonu yetiştiriciliği alanında çok iddialı olduklarını söyledi.

 "TÜRK SOMONUNUN BAŞKENTİ OLACAĞIZ"


Sinop’ta, şu an itibarıyla 11 tesiste somon yetiştiriciliği yapıldığını belirten Karaömeroğlu, "Sinop olarak iddialıyız, Türk somonunun başkenti olacağız. Geçen 2021 yılı içerisinde 3 bin ton olan üretim gerçekleştirdik. 2022 yılı sonuna kadar ise 11 işletme yaklaşık 40 bin ton somon üretimi sağlayacak. Bu yıl ise yaklaşık 80 milyon dolarlık Türk somonu ihracatı bekliyoruz. Her geçen gün de işletme sayılarımız artıyor. Bu somonlar tamamen çevreye duyarlı, çevre kurallarına uygun bir şekilde üretiliyor. En ufak bir denizi kirletme olayı yok. En büyük ihracat Rusya, Japonya ve Avrupa ülkelerine yapılıyor. Japon ithalatçılar üretimden sağıma kadar burada bekleyerek üretim sürecini takip ediyorlar. Ne için? Çünkü onlar balığı çiğ yiyor. Bu nedenle balığın üretim sürecine bizzat kendi mühendisleriyle nezaret ediyorlar. O nedenle bu tesisler denize, çevreye zararı olmayan kuruluşlar. Biz Sinop olarak çok iddialıyız. Belki gelecek yıl Türk somonunda 100 milyon doları bulacak ihracat bekliyoruz" dedi.

 

 

Başkent olacak... 80 milyon dolar gelir sağlıyor ile ilgili etiketler Sinop somon
GÜNÜN VİDEOSU

Gezi olaylarının 10. yıl dönümünde Türkiye Komünist Partili bir grup polislere saldırdı!

Türkiye Komünist Partili bir grup, Gezi kalkışmasının 10. yıl dönümünde Taksim'de polislere saldırdı. Konuya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada 59 şahıs gözaltına alındığı belirtildi.