Barzani'den Fırat'ın doğusu için yardım talebi

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak için yapacağı operasyon korku uyandırdı. Hem Neçirvan Barzani hem de Mesud Barzani, Fırat'ın doğusu için Rusya'dan yardım talep etti.

Fırat'ın doğusuna yapılacak operayon terör örgütüne korku saldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarının ardından Erbil'e gitti. Lavrov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

İLİŞKİLER ELE ALINDI

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre görüşmede, son siyasi gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ve terör tehdidi meselesi konuşuldu.

DESTEK DEVAM EDECEK

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ülkesinin terörle mücadelede Irak'a olan desteğinin devam edeceğini söyledi.

Barzani'den Fırat'ın doğusu için yardım talebi

IKBY'DEN RUSYA'YA ÇAĞRI: SURİYE'DE KÜRTLERE YARDIM EDİN

Rudaw'ın IKBY başkanlığına dayandırdığı haberine göre de Barzani, Lavrov'a Suriye’deki Kürtlerin akıbetinden endişe duyduğunu söyleyerek, Rusya'dan Kürtlerin acı çekmesini önlemek için rol oynamasını istedi.

MESUD BARZANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Lavrov, IKBY eski Başkanı Mesud Barzani ile de bir araya geldi. Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, son siyasi gelişmelerin yanı sıra Erbil-Bağdat hattındaki sorunlar ile Suriye meselesi ele alındı.

Barzani'den Fırat'ın doğusu için yardım talebi - Resim : 2

TWITTER'DAN PAYLAŞTI

Öte yandan, Mesud Barzani Twitter hesabında, Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Barzani, paylaşımında Suriye'nin kuzeydoğusunu kastederek, şu ifadelere kullandı: "Batı Kürdistan'daki son gelişmelerden çok endişeliyiz. Birkaç kanalla iletişim halindeyiz ve Rojava halkının başka felaketlere maruz kalmamasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız."

Barzani'den Fırat'ın doğusu için yardım talebi ile ilgili etiketler Suriye Neçirvan Barzani Operasyon Barzani Sergey Lavrov
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.