Bankalardan flaş karar: Asgari ücretliye haciz yok

Bankalar, 1 Ocak itibarıyla maaşı 4 bin 253 liraya çıkan asgari ücretlileri ilgilendiren önemli bir karar aldı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin aldığı karara göre; geliri asgari ücret ve altında olanlara borç nedeniyle haciz uygulanamayacak. Sosyal yardımlar da bu kapsamda olacak.

Bu yıl için asgari ücret yüzde 50.50 zam ile net 2 bin 825 liradan 4 bin 253 liraya çıkarıldı. Brüt ise 5 bin 4 lira olan asgari ücretteki Gelir Vergisi ve Damga Vergisi de kaldırıldı. Yaklaşık 8 milyon vatandaş asgari ücretli olarak çalışıyor. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), asgari ücret ve altında geliri olanlarla ilgili, diğer bankalara da örnek olacak önemli bir karar aldı.

SOSYAL YARDIMLAR HACZEDİLMEYECEK VE BORÇLARIN TAHSİLATINDA KULLANILMAYACAK

Alınan karara göre; Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne üye bankalar, kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların hesaplarına yatan ücret ve maaşı haczedemeyecek. Ayrıca yine bu kişilerin hesaplarına yatan sosyal yardımlar da haczedilmeyecek ve borçların tahsilatında kullanılmayacak. Karar, tüm TKBB üyelerine duyurusu yapılarak yürürlüğe girdi.

TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Güçlü bir devamlılık ancak ve ancak içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyaçlarını gözeterek, paydaş ekonomisini odağımıza alarak mümkün olacaktır. Tek taraflı değil, kolektif bir kazancı ve refahı önemseyen, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerini yürüten ve bugüne kadar yaşanan tüm krizleri başarıyla atlatan katılım bankacılığı sektörünün giderek artan gücü de bu çalışma anlayışından ileri gelmektedir.”

KATILIM BANKACILIĞININ ÖNEMİ

Önümüzdeki dönemde tüm dünyada katılım finans sektörünün, faaliyet modelinin ve benimsediği prensiplerin, finans modellerinin sürdürülebilirliği açısından ne derece önemli olduğunun çok daha iyi anlaşılacağını belirten İkram Göktaş, “Ülkemizin refah düzeyinin yükseltilmesi misyonunda ekonomik hedeflere ulaşmayı amaçlayan katılım bankacılığı, toplumsal fayda odağına hizmet eden esasları ile sosyal finans konusunda üzerine düşen sorumlulukların farkında olarak yeni adımlar atmaya devam edecektir” diye konuştu.

Bankalardan flaş karar: Asgari ücretliye haciz yok ile ilgili etiketler asgari ücret borç Haciz Türkiye Katılım Bankaları Birliği
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...