Balıkçılar uyardı: Palamut yerine tombik satıyorlar!

Balık avı sezonunun açılmasının ardından balıkçılık sektöründe palamut krizi yaşanıyor. Hava koşulları nedeniyle ağa takılmayan palamutun yerine tombik isimli balıklar 'palamut' etiketiyle satışa çıkarıldı. Balıkçılar ise bu durum sebebiyle vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı.

1 Eylül'de başlayan balık sezonunda palamut sıkıntısı yaşanıyor. Geride kalan 2 yılda tezgahlarda bol bol satılan palamut, bu sezon balık tezgahlarında pek görülmüyor. Palamut olmaması nedeniyle çipura ve levrek fiyatlarında beklenen indirim etiketlere yansımazken, bu 2 balık, geçen yılın bu dönemlerine göre 2 kat daha pahalı satılıyor. 

Balık krizini fırsata çeviren bazı esnaflar ise, tombik balığını 'palamut' etiketiyle satıyor.

'TALEP ÇOK, PALAMUT YOK'

Güzelbahçe Balıkçı Hali'ndeki esnafın tezgahlarına da bu sezon palamut düşmedi.

Müşterilerin kendilerine en çok 'Palamut var mı?' diye sorduğunu belirten balıkçı Osman Kocabıyık, "Palamut, en fazla rağbet gören balıkların başında geliyor. Çünkü palamut hem lezzet olarak hem de ekonomik olarak önemli bir balık. Ancak bu sene havaların soğumaması sebebiyle palamut çıkmadı. Palamut çıkmadığı için çipura ve levrek fiyatlarında da beklenen indirim olmadı. Talep var fakat balık yok. Talebin olmasını fırsat bilen bazı esnaf da tombik balığını 'palamut' diye satıyor. İki balık arasında ciddi lezzet farkı var" dedi.

Balıkçılar uyardı: Palamut yerine tombik satıyorlar!

'PALAMUDUN ÜZERİNDE ÇİZGİ VAR, TOMBİK BENEKLİ'

Esnaflardan Mutlu Evren de balık fiyatlarının artışına dikkat çekerek, "Denizlerimizde maalesef balık azaldı. Bu yüzden palamut da bu sene çıkmadı. Rağbet çok ama balık yok. Bu sezon büyük ihtimalle tezgahlarda palamut göremeyeceğiz. Bu yüzden diğer balıkların fiyatlarında da ciddi bir artış var. Balık fiyatları, et fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Palamudun olmaması sebebiyle bazı fırsatçılar tombik balığını 'palamut' etiketiyle satıyorlar. Ancak insanları bir kere kandırırsınız. Ben bir balıkçı olarak bunu yapanları kınıyorum. Palamudun üzerine çizgi varken, tombiğin üzeri beneklidir. Müşteriler bu ayrımı yaparak iki balık arasındaki farkı anlayabilirler" diye konuştu. 

Balıkçılar uyardı: Palamut yerine tombik satıyorlar! - Resim : 2

'PALAMUT BEYAZ OLUR'

Palamut ile tombik balığının eti arasında fark olduğunun altını çizen Balıkçı İsmail Enerdil ise "Palamut almak için balıkçılara giden müşteriler, balığı takoz dilim olarak kestirsinler. Balık kesildikten sonra eti beyazsa o balığı gönül rahatlığıyla palamut olarak alabilirler. Ancak balık kesildiğinde eti siyahsa aldıkları balık torik veya tombiktir. Çünkü Karadeniz palamudunun eti bembeyaz olur. Bunun yanı sıra güvenilir balıkçılardan alışveriş yapsınlar" dedi. 

Balıkçılar uyardı: Palamut yerine tombik satıyorlar! - Resim : 3

Balıkçılar uyardı: Palamut yerine tombik satıyorlar! ile ilgili etiketler balık esnaf palamut tombik balığı
GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.