Bakanlıktan Ramazan öncesi üreticiye destek: Çuval şeker fiyatı 800 TL'den 575 TL'ye indi!

Son dönemde gelen stokçuluk şikayetlerinin ardından Ticaret Bakanlığı'nın şeker fabrikalarına başlattığı incelemenin ardından güzel bir haber de Tarım Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, Ramazan ayı öncesinde çuval şeker fiyatının 800 TL'den 575 TL'ye düşürüldüğünü duyurdu. .

Pandemi sonrasında bozulan üretim ve tedarik zincirleriyle fiyatı artan gıda ürünleri, fırsatçıların yeni oyun alanı oldu.

Ayçiçeği yağının ardından şimdi de şekerde fahiş fiyat artışları dikkat çekiyor. Özellikle gıda sanayicisinin kullandığı şekerin fiyatı üç kat arttı. Geçen yıl 50 kg'lık 1 torba toz şeker 200 liradan satılırken, 2022 başında 455 TL'ye çıktı. Geçen hafta ise özel fabrikalarda 600 lira olan torba şekerin fiyatı 800 liraya kadar yükseldi.

 

Türkşeker stoklarının ağustos ayına kadar yeteceği söyleniyor. Piyasada ise fiyatlar spekülatif şekilde artıyor. Özelleştirilen şeker fabrikalarının hem kendi ürettikleri şekeri hem de devlete ait fabrikalardan aldıkları şekeri 690 lira ile 800 lira arasında değişen piyasaya vermeye başladıkları belirtiliyor.

TİCARET BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Ticaret Bakanlığı, piyasada rekabeti bozan gelişmeler üzerine harekete geçti. Bakanlık, şeker fabrikalarına inceleme başlattı. Usülsüz durumların tespit edilmesi halinde cezalar uygulanacak.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN YENİ AÇIKLAMA: ÇUVAL ŞEKER FİYATI 575 TL'YE DÜŞTÜ

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklama göre, şeker arzıyla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacak.

Şeker üreticisi firmalara uyarı yapıldığını belirten bakanlık, firmaların maliyetin çok üstünde piyasaya mal vermesinin ve stokçuluğun engelleneceğini söyledi.

Çuval şeker fiyatı 800 TL'den 575 TL'ye düşürüldü.

TÜRKŞEKER, Ramazan öncesi imalatçı firmalara şeker arz edecek. Tüketici ve imalat yapan firmalara uygun fiyatla şeker tedarik edilecek.

.

Bakanlıktan Ramazan öncesi üreticiye destek: Çuval şeker fiyatı 800 TL'den 575 TL'ye indi! ile ilgili etiketler şeker bakanlık fiyat çuval
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.