Bakanlıkta dev temizlik: 322 kişi atıldı!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FETÖ ile mücadele kapsamında bakanlık bünyesinden 322 kişinin görevinden uzaklaştırıldığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olarak, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ile editörlerin sorularını cevapladı.

Akif Çağatay Kılıç, "2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunlara hep beraber ilerleyeceğiz, bunun da bilincindeyiz ama aramızı bozmaya çalışan, aramıza fitne sokmaya çalışan, vatandaşımızın içine ayrım sokmaya çalışanlara karşı da uyanık ve birlik olacağız. İnanıyorum ki en kısa süre içinde, en kararlı şekilde bunların kökünü Türkiye'den kazıyacağız" diyerek FETÖ ile mücadele kapsamında bakanlık bünyesinden 322 kişinin görevinden uzaklaştırıldığını söyledi.

Kılıç, "15 Temmuz gecesi, bu canilerin neye kalkışabileceklerini, neler yapabileceklerini tüm dünya gördü. Siz, vatanın, milletin size emanet etmiş olduğu F16'ları alıyorsunuz, havalanıyorsunuz, vatandaşınızı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ve diğer kurumları bombalıyorsunuz. Bu nasıl bir aklını kaybetme halidir. İhanet kelimesi aslında bunu açıklamıyor, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu ihanetin ötesinde bir şey" dedi.

Kılıç, terör örgütünden en çok zarar görenler Kürt kökenli vatandaşlarımız olmuştur açıklamasını da sözlerine ekledi.

2017 SONUNDA 682 BİN KAPASİTEYE ULAŞACAK

Bakan Kılıç yurtlarla ilgili olarak, 2017'de 682 bin, 2018'in sonunda 712 bin, 2019'un sonunda da 750 bin civarında bir kapasiteye ulaşmış olacağız. Bu bize neyi getirecek Hedefimiz, bu noktadaki ihtiyaçları karşılamak. KYK'larda 4. yedek yerleştirmesini yaptık. Daha okullar yeni başlıyor. Eskiden 60 gün süren hazırlık süreçleri vardı. Biz artık beyan esaslı olarak değil, verilen beyanların çok kısa bir zamanda kontrolleriyle sıramızı oluşturuyoruz. İhtiyacı olanın önceliği var" dedi.

"BU BİZİM POTANSİYELİMİZİN KARŞILIĞI DEĞİL"

2016 Rio Olimpiyatları'nda, beklentilerin karşılanıp karşılanmamasıyla ilgili olarak da konuşan Kılıç, "Türkiye'nin kapasitesi, potansiyeli ve nüfusuna baktığımızda, çok net bir şekilde söylüyorum, hayır. Bu bizim potansiyelimizin karşılığı değil" açıklamasında bulunarak federasyonlara yönelik de "Oralarda da müsamahasız çalışmalarımız devam edecek. Kurullarla ilgili iyi bir koordinasyonumuz var" dedi.

"KULÜPLERE GEREKLİ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Kulüplere gerekli desteği vereceklerini söyleyen Bakan Kılıç, "Vergi konusundaki çalışmayı da Maliye Bakanlığı ile iyi bir noktaya getirdik. Çok hızlı gidiyoruz, bitmek üzere. Meclis döneminin başında hızlı bir şekilde aradan çıkartıp kulüplerimizin bu noktada amatörlere daha rahat yatırım yapmalarını sağlayacağız" dedi.

Devşirme sporcular hakkında da konuşan Kılıç, "Bu noktada seçiciyiz ama bu işe kapalı değiliz. Tabii ki önceliğimiz ülkemizde doğup büyümüş sporcuların desteklenmesi ve imkan sunulması. Arada da bazı uluslararası sporcuların Türkiye adına yarışmak istemesi, potansiyellerinin ve performanslarının olumlu olması durumunda onlara bu imkanı verme konusunda bir çekincemiz yok" dedi.

Bakanlıkta dev temizlik: 322 kişi atıldı! ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.