Bakan Yanık: Çizimler ve yazılar Elmalı davasıyla ilgili değil

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Elmalı davası hakkında canlı yayında açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, "Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil." dedi.

TRT Haber'de canlı yayına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Elmalı davası ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Cinsel istismar davasının mağduru iki kardeşin durumunu ve davayı bakanlık olarak yakından takip ettiklerini belirten Bakan yanık, sosyal medyada dolaşan çizimlerin Elmalı davasının dosyasına ait olmadığını söyledi.

"SES KAYITLARI, YAZIŞMALAR, ÇİZİMLER BU DAVAYA AİT DEĞİL"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Elmalı davası ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Bakanlık olarak bu davayla ilgili iki ayrı süreci eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Birincisi hukuki süreç, ikincisi sosyal destek süreci. Elmalı davasında çocuklarla ilgili durum tespit edildikten sonra sosyal ve ekonomik destek vermeye başladık. Mağdur çocukların durumu çok sıkı takip ediliyor. Dosyanın içeriğiyle alakalı çok detaylı bilgi vermem doğru olmaz. Bu dava daha bitmedi. Bunu kamuoyuna hatırlatmak lazım. Biz kararlılıkla süreci takip ediyoruz. Maalesef bu tür konularda dezenformasyon metodu da işliyor. Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil."

"DEZENFORMASYONLAR VAR"

Davayı yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Yanık, "Bizim arkadaşlarımız bir yılda 6 ayrı rapor düzenlemişler. 6 kere tek tek o çocuklarla görüşülüyor, durum incelemesi yapılıyor, çok yakından takip ediliyor. Biz konuyu birebir ve içeriden takip ediyoruz zaten. Davanın kendi delil bütünlüğü içerisinde de takip ediyoruz. Birtakım dezenformasyonlar var onlara dikkat etmek lazım. Bunlar adaleti tecelli ettiren şeyler değildir, bunlar adaleti sabote eden dezenformasyonlardır. O yüzden kamuoyunun önüne sunulan bilgilerin gerçekliğini de kontrol etmesini rica ediyorum. Biz bu dosyayla alakalı; çocukların korunması, çocukların psikolojik olarak rehabilite edilmeleri ve herhangi bir yıkım yaşamamaları için gerekli tedbirleri aldık. Bundan sonraki süreçte de davanın sonuna kadar ve sonrasında da desteğimizi sürdüreceğiz. Biz çocuklarımızın ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sağlamaya çalışıyoruz. O çocukları kendi şartları içerisinde en güzelini sağlamak üzere bir kurum koruması bekliyor." dedi.

Bakan Yanık: Çizimler ve yazılar Elmalı davasıyla ilgili değil ile ilgili etiketler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı derya yanık elmalı davası

Sitene Ekle