Bakan Varank o hikayeyi ilk kez anlattı

TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ODTÜ anısını ilk kez anlattı. Varank, “Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik.” dedi. ODTÜ'de yaşadığı bir anıyı anlatan Varank, Ayşe Ayata'nın giyimi nedeniyle kendisini “Toplum Dışı” ilan ettiğini söyledi.

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı. Türkiye’de bilim yapılmadığı yönündeki iddialara cevap veren Bakan Varank, Türkiye kaynaklı bilimsel yayın sayılarını açıkladı.

ÜNİVERSİTELERİ ÖZGÜRLEŞTİRDİK

Varank, iktidarları döneminde faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini ifade ederken “Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik.” dedi. Bunun üzerine CHP sıralarından yüksek sesli itirazlar artınca Bakan Varank, ODTÜ mezunu olduğunu belirterek bir anısını paylaştı.

Varank, 1999 yılında ODTÜ’den mezun olduğunu anlatarak şunları söyledi:

TOPLUM DIŞI: 28 Şubat’ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. ODTÜ’ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ’de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata’dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, ‘Sen ayağa kalkabilir misin?’ dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. ‘İstanbul İmam Hatip’ dedim. ‘Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?’ dedi. Ben de ‘Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor.’ dedim. ‘Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz.’ dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995’te milletvekili adayı yaptığınız bize Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik.

 

Bakan Varank o hikayeyi ilk kez anlattı ile ilgili etiketler Mustafa Varank ODTÜ
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...