Bakan Nebati: G20 üyeleri gelişmekte olan ülkelere destek olmayı sürdürmeli

G20 üye ülkelerinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı'nda konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi ve kalkınma konularında birliğe üye ülkelerin gelişmekte olan ülkelere kapasite geliştirme desteği sağlamaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi ve kalkınma konularına değindiği konuşmasında, G20 birliği üyelerinin gelişmekte olan ülkelere kapasite geliştirme desteği ve teknik yardım sağlamayı sürdürmesi gerektiğini aktardı.

G20'nin en önemli başarılarından biri uluslararası vergilendirme alanında olduğunu kaydeden Nebati, açıklamasında şu sözleri aktardı:

"Uluslararası vergi alanındaki kapsamlı gündemi destekliyoruz. Endonezya Dönem Başkanlığı’nın tüm ülkelerin yararına kapsayıcı tartışmalar yapma niyetini memnuniyetle karşılıyoruz. G20'nin en önemli başarılarından biri uluslararası vergilendirme alanında olmuştur. G20, bu dönüm noktası niteliğindeki başarısı ile güvenilirliğini ve gücünü bir kez daha kanıtlamıştır. Öncü bir platform olma görevini yerine getirmek adına G20'nin bu konuda sorumlu ve adil bir şekilde ilerlemeye devam etmesi gerekmektedir.

Uluslararası vergi konusunda, ekonominin dijitalleşmesinden kaynaklanan zorlukların çözümü konusunda fikir birliğine varmanın çok önemli olduğuna her zaman inandık. Bu nedenle, “Birinci Sütun” ile ilgili endişelerimiz olsa da, uzlaşmanın sağlanması adına fikir birliğine katıldık.

G20'nin Kapsayıcı Çerçeveye verdiği desteğin, Ekim Bildirisi sonuçlarının uygun bir şekilde uygulanması adına çok önemli olduğuna inanıyoruz. İlke ve kurallar setinin sağlam ve net bir şekilde tasarlanması çok önemlidir. Bu nedenle, Kapsayıcı
Çerçeve altındaki ilgili çalışma gruplarına gerekli teknik çalışmalar için yeterli alan sağlanmalıdır. Ortaya konulan çabaları takdir ederken her iki sütun kapsamındaki çalışmaları yakından takip etmeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum.

Vergi ve kalkınma konusunda, G20 üyelerinin gelişmekte olan ülkelere kapasite geliştirme desteği ve teknik yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sayede, bu ülkeler yeni uluslararası vergi mimarisine zamanlıca sağlayabileceklerdir.

Çevre konusunda, G20 üyeleri olarak, ulusal koşulların yanı sıra “Ortak fakat Farklılaştırılmış Sorumluluklar ve Göreceli Kabiliyetler” ilkesini de dikkate alarak karbon nötr ekonomilere doğru ilerlemek için sinerji içinde hareket etmeliyiz.

Son olarak, hukukun diğer alanlarında olduğu gibi vergi kanunlarının da kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunması gerektiğine inanıyoruz."

Bakan Nebati: G20 üyeleri gelişmekte olan ülkelere destek olmayı sürdürmeli ile ilgili etiketler G20 nureddin nebati vergilendirme gelişmekte olan ülkeler