Bakan Kurum: Benzersiz bir dönüşümü başlattık!

Malatya’da yaşanan depremin ardından yaralar hızla sarılırken orda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. Yaraları sarmakla kalmadık, benzersiz bir dönüşümü başlattık'' ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmî sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Deprem bölgelerinde yaraların hızla sarıldığına dikkat çeken Kurum ''Afeti yaşayan Malatya’mızda el birliğiyle zor günlerin üstesinden geldik. Yaraları sarmakla kalmadık, benzersiz bir dönüşümü başlattık. Yeni binalar inşa ettik, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. Söz verdik, Sözümüzü tuttuk!'' diyerek Malatya’daki deprem sonrası dönüşümün anlatıldığı bir video yayımladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’da yaraları sarıyor.

Bakanlık tarafından depremin hemen ardından afet bölgesinde hızlı bir şekilde çalışmalara başlandı. Kentte, depremde hasar gören ve yıkılan binaların yerine TOKİ tarafından yerel mimariye uygun, çevreye ve iklime duyarlı güvenli konutlar inşa edildi. Kentte konutların yanı sıra vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik de çalışmalar yürütüldü.

Doğanyol ilçe merkezinde depremden en çok etkilenen mahallelerin bulunduğunu söyleyen Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay ise, ''Yaklaşık bir buçuk, iki yıl süren bir çalışmanın akabinde 317 konut, 1 cami, 56 ticarethaneden oluşan bir kentsel dönüşüm çalışması yapıldı. Bir ilçe tamamıyla yenilendi.'' dedi.

''Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular''

Depremin ardından kısa süre sonra afet bölgesinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Murat Kurum’a teşekkür eden depremden etkilenen Malatyalı vatandaşlar, ''Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Murat Kurum Bakanımızdan da Allah razı olsun. O, deprem zamanı buraya kadar geldiler. Proje vardı, projeyi getirmişlerdi. Projeyi gördüğümüz zaman ya diyorduk bu ne? Yani baktığın zaman inanmıyordum. Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular. Çağırdığımızda yanımızdalardı.'' ifadelerini kullandı.

 

 

Bakan Kurum: Benzersiz bir dönüşümü başlattık! ile ilgili etiketler deprem
GÜNÜN VİDEOSU

Yaşar Alptekin, camide vaaz verdiği anları sosyal medya hesabında yayınladı

İslamiyet’e yöneldikten sonra bambaşka biri olarak yıllar sonra karşımıza çıkan eski manken, oyuncu ve dansçı Yaşar Alptekin, Eminönü'ndeki Marputçular Camii'nde cemaate vaaz verdi. Cemaate hayatındaki değişimden bahseden Alptekin anne ve babasının hayır duası sayesinde İslamiyet ile şereflendirildiğine dikkat çekti.