Bakan Koca'dan son dakika Koronavirüs açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'daki koronavirüs karantinası ile ilgili açıklamalar yaptı. İran'dan gelen uçaktaki 140 kişinin sağlık durumuna ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, 4 kişide öksürük ve boğaz ağrısı olduğunu ancak kimsenin ateşinin olmadığını belirtti. Gece saatlerinde hastaneyi ziyaret eden Koca, çalışılan numunelerde Koronavirüs pozitif çıkan kimsenin olmadığını açıkladı.

Bakan Koca'nın açıklamalarının satırbaşları;

- Dünyada koronavirüs salgını devam etmektedir. Hayatını kaybedenlerin sayısı 2704’ü bulmuştur.

- Türkiye tedbirleri DSÖ’den ile önce hayata geçiren ilk ülkelerden olmuştur.

- Türkiye’de virüse rastlanmamıştır tüm çabamız bunu devam etmesidir.

- İran’a vakaların bildirilmesiyle bu ülkeye karşı da tedbirlerimizi yoğunlaştırdık.

- Tahran’dan gelen yolcu uçağındaki yolcuların bazılarında ateş olmayıp soğuk algınlığı bulgularının olması sebebiyle uçağı Ankara’ya indirme yönünde bir karar aldık. Ankara’ya yönlendirmemizin sebebi bu konuda daha önce deneyimli olan bir ekibinin karantina merkezinde hazır bulunmasıydı.

- Şehir hastanesinde karantinaya alınmadılar. Bugüne kadar kullanılmayan hizmete açmaya hazır halde bulunan klinik konuk evini açtık. Bilkent klinik gözlem konuk evi bağımsız bir bina. Daha önce yatışı yapılmamış bir tesis. İlk muayeneleri yapıldı. Hasta olduğu yönünde bir vatandaşımızın bulgusu olmadığını söylemek istiyorum. 140 kişi içinde ateşi olan yolcumuz olmadığını, 4 yolcuda öksürük ve boğaz ağrısı şikayeti olduğunu söylemek istiyorum.

- Bu akşam muhtemelen Zekai Tahir Burak hastanemizde başhekimliği ziyaret ederek sonuçlarla ilgili açıklamayı da yapmış olacağım.

KUM VE MEŞED GEÇMİŞİ OLUNCA RİSKE ETMEDİK
Biz özellikle Çin’de enfeksiyonun kaynağı Wuhan’dı. İran’da ise kaynak merkez Kum kenti ve Meşed olduğunu biliyoruz. Çin erken dönemde bölgeyi karantinaya aldı. İtalya da benzer yaklaşımı gösterdi. İran’da Kum ve Meşed dışında olan vakalarında kaynağının Kum kenti olduğunu biliyoruz. Burada da benzer yaklaşımın yapılmasını istedik. Kum ve Meşed kenti için. Kum ve Meşed’den gelen kişileri biz zaten baştan almadık. Devamında bugünkü uçakta Kum ve Meşed geçmişi olmadığını bildiğimiz ama uçakta Kum ve Meşed’e uğradığı biline kişilerin olduğu nedeniyle biz riske etmek istemedik. Bütün yolcuları bu nedenle karantinaya almayı bilim kurulunun önerisiyle karar verdik. Bundan sonraki süreçte Türk vatandaşlarını tabi ki yalnız bırakmayacağız ama beyanı esas değil Çin’de yaptığımız yaklaşım çerçevesinde risk durumları değerlendirilerek özel olarak getirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar gelenleri de biz kimisini karantinaya kimisini gözlem evine kimisini de evde bilgilendirerek adres iletişim bilgilerini alarak takibe aldığımızı söylemek istiyorum.

Bakan Koca'dan son dakika Koronavirüs açıklaması!

TEK KİŞİLİK ODALARDA KALIYORLAR
Her biri ayrı tek odada. Her birini biz ayrı tek odada bulunduruyoruz. Normalde İstanbul’a giden uçak, şüpheli durum olunca Ankara’ya yönlendirdiğimiz bir uçaktı.

O UÇAĞI İNDİRMEDİK
3-4 gün önce bir ülkeden, özellikle gemi seyahati yapan yolcuların bulunduğu bir charter uçağında, içinde şüpheli olduğunu bildiğimiz bir vakayla ilgili içinde Türk vatandaşının olmadığını bildiğimiz ama Türkiye aktarmalı uçakla ilgili biz saatlerce mücadele ettik ve Türkiye’ye indirmedik. Bunu kimse bilmiyor. Biz saatlerce uğraşıp o uçağı indirmedik. Başka ülkede yakıt ikmali yaptırdık. Hareket ettiği ülke uçağı geri almadı. Bir Avrupa ülkesine indi ve o ülkede nasıl davranıldığını iyi biliyoruz.

İRAN'DAN UÇUŞLARA İZİN YOK
Sadece THY ile değil bütün hava yollarıyla ilgili İran’dan uçuşlara izin verilmediğini söylemek istiyorum. Gelmek isteyen veya tedavi olmak isteyen vatandaşımızı da hiçbir şekilde yalnız bırakmayız dünyanın neresinde olursa olsun. Şu an 8’i mürettebat 140 kişi var. Karantina süresi mürettebat için farklı olabilir daha önce olduğu gibi. Bugün itibarıyla her birinin risk analizi yapılacak. Bilim kurlu bu risk analizi doğrultusunda nasıl bir yaklaşım içinde olacağımızı belirleyecek. Belki riski düşük olan bazı yolcularımız evinde ya da başka bir ortamda gözleme alabilir. Bir diğer iyi tarafı yolcuların ağırlıklı kısım genç yaşta.

Yaşlı olan 3 kişi dışında genelde yaş ortalaması 30-35 olan çocukların da bulunduğu yaş grubu. Gelenlerin hepsi Türk vatandaşı. Biz Türkiye’den de İran’a geçişlerle ilgili İranlılar İran’a gidebilir diyoruz ama hiçbir Türk vatandaşının da İran’a gitmesine izin vermiyoruz.

MASKE SORUNU VAR MI?
Şu an maske sorunu yaşanmadığını söylemek istiyorum. Çin’e büyük bir kargo uçağıyla hazırlık içindeyiz. İran’a da benzer şekilde yardımımız benzer şekilde olmuş olacak.

HASTANEYİ ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da karantina altında tutulan Türk vatandaşlarının bulunduğu hastaneyi ziyaret etti. Bakan Koca ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca'nın açıklamalarının satırbaşları...

130 kişi içerisinde ağırlıklı genç yolcular var. 50 yaş üstü 11 kişi var. 15 yaş altında 24 kişi var. Çocuk yaş gruplarında çok daha az seyrediyor.

38 derecenin üzerinde ateşi olan herhangi bir yolcumuz yok. Öksürük, soğuk algınlığı belirtisi olan 4 kişi var.

 

KUM KENTİ GEÇMİŞİ OLAN YOLCULARIN VARLIĞI NEDENİ İLE HASSASİYET GÖSTERİYORUZ. 14 GÜN KULUÇKA DÖNEMİNİ GÖZLEMLEMEK İSTİYORUZ.

ÇALIŞILAN NUMUNELERDE POZİTİF ÇIKAN YOK

Şu ana kadar çalışılan numunelerde Koronavirüs pozitif çıkan kimse yok. Yaklaşık 3'te 2'sinin sonucu çıktı. Kalanların da kontrol amaçlı gözlemlendiğini söyleyebilirim.

 

 

 

Bakan Koca'dan son dakika Koronavirüs açıklaması! ile ilgili etiketler Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı
GÜNÜN VİDEOSU

Bayraktar AKINCI'dan Çakır'la tam isabet! 100 km uzaktan hedefi işte böyle vurdu...

Bayraktar AKINCI TİHA, milli olarak geliştirilen Çakır Seyir Füzesi ile gerçekleştirdiği test atışında 100 kilometre uzaktan deniz üstündeki hedefi tam isabetle vurdu. İşte o anlar...