Bakan Fahrettin Koca o anları paylaştı! Gazzeli hastalar Türkiye'ye geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Refah Sınır Kapısı'ndan geçirilen 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçinin Türkiye'ye getirileceğini açıkladı. Hastaların akşam saatlerinde Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu! Bakan Koca hastaları taşıyacak uçağın Mısır'dan hareket etmeden önce sosyal medyada paylaşım yapmıştı.Gazzeli kanser hastalarıyla refakatçilerini Mısır'dan getiren uçaklar Türkiye'ye geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'ye gönderilen sağlık yardımlarının koordinasyonu ve Gazze'deki kanser hastalarının Türkiye'ye getirilmesi konularını görüşmek üzere Mısır'a geldi. Koca, "Bizim arzumuz, kanserli çocuk hastalar başta olmak üzere Gazze'de olup Refah Sınır Kapısı'nı geçen 26 hastanın Türkiye'ye götürülmesi. Bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Bugün, kanserli hastaları Türkiye'ye götürme çabası içerisindeyiz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye tarafından Gazze'ye yapılan yardımların koordinasyonunu sağlamak ve kanser hastalarının Türkiye'ye nakli ile sahra hastanelerinin kurulması konusunda görüşme yapmak üzere Mısır'a geldi. Burada Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile bir araya gelen Bakan Koca, daha sonra El Ariş Havaalanı'nda basın mensuplarına açıklamada bulundu. Koca, gün boyunca Mısırlı mevkidaşı ile görüşmeler yaptığını dile getirerek, "Özellikle bizim arzumuz, kanserli çocuk hastalar başta olmak üzere Gazze'de olup Refah Sınır Kapısı'nı geçen 26 hastanın Türkiye'ye götürülmesi. Bununla ilgili görüşmeler olumlu geçti. Bugün, kanserli hastaları Türkiye'ye götürme çabası içerisindeyiz. Bu hastalar Refah Sınır Kapısı'ndan geçti ve şu anda ambulanslarda işlemleri yapılıyor. Zannediyorum, yarım saat veya 1 saat içerisinde hastalar havaalanına getirilmiş olacak. Umarım planladığımız gibi bugün bu hastaları ve 13 refakatçiyi sınır kapısından geçtikten sonra herhangi bir hastaneye uğramadan Türkiye'ye götürme çabasındayız" diye konuştu.

 

'İSRAİL SAĞLIK BAKANI İLE YAKIN İLETİŞİM İÇERİSİNDEYİZ'

İsrail, Türkiye ve Mısır'dan oluşan koordinasyon ekibinin uygun hastaların intikali konusunda çalışma yaptığını söyleyen Koca, "Dolayısıyla İsrail Sağlık Bakanı ile de bu anlamda yakın iletişim içerisindeyiz. Bizim arzumuz, savaşın bir an önce bitmesi ve tedaviye ihtiyacı olanlara bu yardımların ulaşılabilir olması. Bunun için Türkiye her türlü yardımı yapmaya hazır. Bugün bu kadar hastanın gelişi sağlanabilir oldu. Bu son derece önemli. Bine yakın kanserli hasta olduğunu biliyoruz. Bundan sonraki süreçte de olabildiğince hastayı Gazze'den Türkiye'ye getirme çabası içerisindeyiz. Umarım bunu gerçekleştirmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

'SINIR KAPISININ YAKININDA SAHRA HASTANESİ KURMAK İSTİYORUZ'

Bugüne kadar 200'e yakın hastanın geldiğini ancak 20 bine yakın yaralının olduğunu söyleyen Koca, "Geri planda bekleyen çok hasta var. Gazze'den Mısır dışına çıkabilen bugüne kadar hiçbir hasta olmadığını Sağlık Bakanımız (Mısır Sağlık Bakanı) da söyledi. İlk defa Gazzeli olup Mısır'dan çıkan ve bir başka ülkeye tedavi için gönderilen bu hastalar oluyor. Yakın zamanda Gazze'nin içerisinde, Refah Sınır Kapısı'nın yakınında bir sahra hastanesi kurmak istiyoruz. Yapılacaklar çok fazla, bize düşen çok iş olduğunu da görüyoruz. Ülke olarak çabamızı seferber edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Refah Sınır Kapısı'ndan geçen hastaların hastanelerde değerlendirilip uygun olanların Türkiye'ye getirilmesi şeklinde planlama yapıldı. Umarım bunu başarıyla sonuçlandırırız" dedi.


BAKAN KOCA PAYLAŞTI: TÜRKİYE'YE GELİYORLAR

Bakan Koca Gazzeli hastaların uçuştan önceki son durumunu paylaştığı gönderisini "Gazzeli hastaların beklediği an. Uçağımız Türkiye’ye hareket etmek üzere" notuyla paylaştı.

GAZZELİ KANSER HASTALARI TÜRKİYE'YE GELDİ

Gazze'den çıkarılan bazı kanser hastalarıyla refakatçilerini taşıyan iki uçak, Türkiye'ye geldi.
Mısır'ın El Ariş Havalimanı'ndan hareket eden uçaklar, Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Gazze'ye yönelik sağlık yardımları, hastalar ve yaralıların Türkiye'ye transferi için bugün Mısır'da yürüttüğü yoğun görüşme trafiğinin ardından, bazı hastalarla birlikte Mısır'dan Ankara'ya döndü.


İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'den çıkarılarak, El Ariş Havalimanı'na ambulanslarla getirilen ve Cumhurbaşkanlığına ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklara yerleştirilen hastaları, Esenboğa Havalimanında sağlık ekipleri karşıladı. Uçaklardan ambulanslara nakledilen hastaların tedavilerinin Bilkent Şehir Hastanesi'nde yürütüleceği öğrenildi.


Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip etti.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Bakan Koca Türkiye'ye Gazzeli hastaların Türkiye'ye taşınması sonrası açıklama yaptı. Koca "Uluslararası sağlık diplomasisi ve sahada yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 27 hasta ile 13 refakatçinin Cumhurbaşkanlığımıza ve Milli Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz." dedi.

Bakan Fahrettin Koca o anları paylaştı! Gazzeli hastalar Türkiye'ye geldi ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Giresun'da fırtına etkisiyle deniz taştı! Mini tsunami dehşeti kamerada...

Giresun'da etkili olan fırtına nedeniyle deniz taştı. Mini tsunami yaşanan Tirebolu ilçesinde o anlar saniye saniye kameralara kaydedildi.