Ayçin Kantoğlu: "Gazze'de hepimiz işgal edildik! Haysiyetin ineceği bir yer kalmadı"

İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) tarafından düzenlenen "İnsanlık Vicdanı Yol Ayrımında: Gazze" başlıklı panelde konuşan Ayçin Kantoğlu İsrail'in Gazze saldırılarında insanlığın yok edilişini tokat gibi cümlelerle anlattı. İşte tüyleri diken diken eden o konuşma!

Çevirmen Ayçin Kantoğlu, İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) tarafından düzenlenen "İnsanlık Vicdanı Yol Ayrımında: Gazze" başlıklı panele katıldı.

İsrail'in Gazze'de uyguladığı soykırıma karşı birlik olunması gerektiğine dikkat çeken Ayçin Kantoğlu İsrail zulmünü tokat gibi cümlelerle anlattı.

"Gazze dışında dünyada her yer işgal altında, hepimiz işgal edildik. Bu savaş, insan haysiyetinin yeryüzünü aştığı bir savaştır. Çünkü haysiyetin yeryüzünde ineceği bir yer kalmadı" diyen Kantoğlu Gazze'de yaşanan katliama sessiz kalanları eleştirerek kendi kariyerinin ve kütüphanesinin de bir anlamı kalmadığını söyledi.

Ayçin Kantoğlu'nun konuşmasından çarpıcı noktalar şöyle:


"Bereket hala acıyı hissedebilecek yüreklerimiz var. Buna sahip olmayanlar da var. Üstelik kendi aramızda da var. Bugün dünyanın her bir yerinde bu çocuklar için insanlar ayağa kalkıyorlar. Tabi alıştığımız usulde İsrail-Filistin savaşı adını koyuyoruz ama bana sorarsanız bu insan haysiyetinin yeryüzüne açtığı bir savaştır. Çünkü haysiyetin ineceği bir yer kalmadı yeryüzünde. Hava da. Mutlak surette bir yere inecek. Biz orada olacak mıyız olmayacak mıyız? Aslında biraz meselemiz böyle. Çünkü görünen o ki Gazze dışında dünyada her yer işgal altında. Hepimiz işgal edildik".

"KÜTÜPHANEMİN BİLE ANLAMI KALMADI YAKSAM YERİDİR"

"Bununla nasıl başa çıkacağız. Anam babam usulü başa çıkacağız. Evdeki kör makası çıkaracağız, cebimize kursağımıza kadar girmiş olan bu kanlı eli, az çok demeden gözümüz gücümüz neye yetiyorsa kesmeye başlayarak. Bu vatanın bir evladı olarak aslında burada bu konuşmayı yapıyorum. Kariyerimin bir anlamı kalmadı. Kütüphanemin bile bir anlamı kalmadı. Dönüp yaksam yeridir"

 

Ayçin Kantoğlu: "Gazze'de hepimiz işgal edildik! Haysiyetin ineceği bir yer kalmadı" ile ilgili etiketler Gazze İsrail

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasta ziyaretinde gülümseten diyalog! "Finike yoluna tünel isterim"

Antalya Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hasta arasında gülümseten diyalog yaşandı: "Ne istiyorsun deme sakın. Yoksa Finike yoluna tünel isterim."