Ayasofya'da dans için suç duyurusu!

Leyla Alaton'un paylaşımı ile gündeme gelen Ayasofya'da dans için Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) müze yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Leyla Alaton'un Ayasofya'da dans paylaşımı halen tartışılıyor.

Bugün bu paylaşımla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Ayasofya'da dans için suç duyurusu!

Oda TV'nin haberine göre, Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) Ayasofya’daki dans gösterisi ile ilgili olarak müze yönetimi hakkında bir suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunu, derneğin başkanı Muhammed Gömük yaptı.

Ayasofya'daki dans gösterisine sessiz kalınmasının infial yarattığı belirtilen suç duyurusunda, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Görevi kötüye kullanma”, “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” nedenler arasında gösterildi.

"SAÇMA SAPAN HAREKETLERİN..."

Suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

"Dört minaresi bulunan, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin nişanesi olarak camiye çevrilen, şimdilerde müze olduğu iddia edilse de İslam aleminin göz bebeği olan bir mabede gece yarısı 150 kişilik bir güruhun dalmasına izin verilmesi ve dans olduğu iddia edilen ve hiçbir dini ve turistik değeri olmadığı gibi inanca da saygısızlıktan başka bir şey ifade etmeyen saçma sapan hareketlerin bir kadın tarafından sergilenmesine sessiz kalınmış olması, müdahale edilmemesi, göz yumulması halkta infial meydana gelmiştir."

MÜZE YÖNETİMİNE SUÇLAMA

Suç duyurusunda, "Müze yönetimi görevini maksatlı şekilde savsaklamıştır" denildi ve şöyle devam edildi: 

“Müze yönetimi, bale gösterisini bir turistik etkinlikmiş gibi göstermeye çalışarak toplumun aklıyla dalga geçmekte ve daha önemlisi yapılanlara seyirci kaldıklarını ikrar etmektedirler. Leyla Alaton ve bahsettiği 150 kişilik güruhun gecenin köründe Ayasofya’ya yaptığı baskın, müze yönetiminin duyuruda bahsettiği hangi turizm firması tarafından organize edilmiştir, bunun izahı istenmelidir."

Dernek başkanı Muhammed Gömük​'ün bizzat yaptığı suç duyurusunda, tek tek isimleri sayılan müze yönetimi hakkında kamu davası açılması talep edildi.

İşte o talep:

"Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerden ötürü Hayrullah Cengiz (Ayasofya Müzesi Müdürü), Ömer Severoplu (Ayasofya Müzesi Müdürü Müdür Yardımcısı), Defne Bali (Ayasofya Müzesi Müdürü Müdür Yardımcısı ve Satılmış Civelek’ten (Ayasofya Müzesi Müdürü İç Hizmetler Şefliği) şikayetçiyiz. Adı geçen maznunlar hakkında kamu davası açılmasını bilvekale saygılarımla arz ve talep ederim" 

İşte suç duyurusunun 6 sayfalık örneği...

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 2

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 3

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 4

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 5

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 6

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! - Resim : 7

Ayasofya'da dans için suç duyurusu! ile ilgili etiketler Ayasofya Leyla Alaton