'Ayasofya imamı'ndan amiral bildirisi cevabı

Ayasofya Camii imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden ayrılma talebinde bulundu. Talebi olumlu karşılanan Boynukalın, Twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Boynukalın açıklamasında 104 emekli amiralın yayınladığı bildirinin ardından yapılan "Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım" şeklindeki yorumlara da yanıt verdi.

Geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii'nde imamlık vazifesini yürüten Boynukalın, bu görevinden ayrılma talebinde bulundu. Boynukalın'ın talebi olumlu yanıt buldu. Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde akademik kariyerine devam edecek.

Üniversitedeki görevine dönme kararı sonrası sosyal medya hesabından bir mesaj yayımlayan Boynukalın, "Asıl mesleğim üniversitede öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi ve Marmara Üniversitesi'nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir'deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifı'ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim." dedi.

"HEZEYANLARA MEYDAN VERMEMEK..."

Aldığı kararın diğer bir sebebinin ise 'milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek "Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım" gibi hezeyanlara meydan vermemek' olduğunu belirten Boynukalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam-hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevlâ'ya sonsuz hamdü senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hasseten Kıymetli Cumhurbaşkanmuza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünce İslam'ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında nıesul olurum düşüncesiyle hareket ettim. Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam'a ve Kur'an'a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcınuz olsun."

'Ayasofya imamı'ndan amiral bildirisi cevabı ile ilgili etiketler Marmara Üniversitesi Ayasofya İmam Mehmet Boynukalın