Avrupa'nın en genç antrenörü: Türk futbolu kısıtlandı

Avrupa'nın en genç antrenörü unvanına sahip olan Selçuk Erdoğan'ın hedefleri büyük

Antrenörlük kariyerine Spor Toto Süper Lig'in 2012-2013 sezonunda 21 yaşındayken Beşiktaş'ta başlayan ve üst liglerde Avrupa'nın en genç antrenörü unvanına sahip olan Eskişehirspor'un yardımcı antrenörü Selçuk Erdoğan'ın hedefinde İspanya Birinci Futbol Ligi'nde (La Liga) çalışmak var.

Erdoğan, AA'ya yaptığı açıklamada, futbola 8 yaşındayken Akşehirspor'un altyapısında başladığını belirterek, 12 yıl amatör olarak futbol oynadıktan sonra Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazandığı için aktif futbolculuk yaşantısına son verdiğini kaydetti.

Hedefimde La Liga ve Premier Lig var

A Milli Takım antrenörü Levent Şahin aracılığıyla Samet Aybaba ile tanıştığını ve Beşiktaş'ta 21 yaşında antrenörlük görevine başladığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

Böylece UEFA'daki en üst liglerdeki en genç antrenör olma rekoruna sahip oldum. En genç antrenör olunca iyi tepkiler aldım. Ben torpille değil, çalışarak kazandım. Haftanın 7 günü 24 saat çalıştım. 4 yabancı dil öğrendim. ABD, İspanya ve Romanya'da eğitimler aldım. Kendimi geliştirip, ileride Avrupa'da çalışmak istiyorum. Hedefimde La Liga ve Premier Lig var. Basamakları yavaş yavaş çıkıyorum. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde İspanya'daki bir takımda antrenörlük yapıp, teknik direktörlüğe adım atmayı planlıyorum.

Erdoğan, şu anda Türkiye'nin en iyi teknik direktörlerinden Samet Aybaba ile çalıştığını ve bunun kendisi için önemli bir şans olduğunu bildirdi.

Aybaba'nın kendisi için bir baba gibi olduğunu anlatan Erdoğan, Ondan defterden, kitaptan öğrenilmeyecek çok fazla şey öğrendim. dedi.

Erdoğan, Eskişehirspor'da ligde kalma mücadelesi verdiklerini anımsatarak, Eskişehirspor'daki mücadelemiz yazsak kitap, çeksek film olacak nitelikte. Önemli olan mutlu sonla bitmesi. Eskişehirspor için elimizdeki her şeyi yapıyoruz. Bütün mesaimizi Eskişehirspor için harcıyoruz. Herkes bize güvensin. ifadelerini kullandı.

Futbolda en önemli faktör güvendir

Beşiktaş'ta antrenörlük yaparken futbolcuların çoğunun kendisinden yaşça büyük olduğuna değinen Erdoğan, Beni 30-35 yaşımda sandılar. Ağırbaşlı ve olgun olmam bunu sanmalarına neden oldu. Oyuncu tarafından saygı görmek istiyorsan işi iyi yapmalısın. Futbolda en önemli faktör güvendir. Oyuncu sizin çalışkanlığınızı, oyuna ve hayata bakışı açınızı görürse bu bir artıdır. Bu da kariyerime önemli katkı sağladı. diye konuştu.

Erdoğan, Türk futbolundaki temel problemin, işi bilen insanların yeteri kadar bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını savundu.

Bilgi sahibi olmayanların fikir beyan ettiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

Avrupa'da herkes sadece kendi işini yapıyor. Kendi evlatlarımıza güvenip, onlara değer vermeliyiz. Yabancı kuralı, Türk futbolunu çok kısıtladı. Kendi evlatlarımız güvenmeliyiz. Kalitesiz yabancılar, Türkiye'ye gelince oyuncularımız gelişimini kısıtladı.

Avrupa'nın en genç antrenörü: Türk futbolu kısıtlandı ile ilgili etiketler Haber