Avrupa'daki enerji krizi büyüyor: "Mum ve odun stoklayın" tavsiyesi geldi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile çıkan enerji krizi nedeniyle Avrupa'da farklı önlemler alınıyor. İsviçre'de kışın yaşanabilecek elektrik kesintilerine karşı insanlara mum ve odun stoklamaları yönünde tavsiye geldi. Öte yandan birçok Avrupa ülkesinde klimaların tasarruflu kullanılması için önlemler alınıyor. Söz konusu önlemler ile enerji tasarrufu yapılması ve Rusya'dan gelen doğalgaza bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor.

Avrupa, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık ve hızla yükselen enerji fiyatlarıyla boğuşurken hükümetler yeni çözüm yolları arıyor. Enerji tüketiminin azaltılması ve Rus gazına bağımlılığın sınırlandırılması amaçlanıyor.

KLİMALARA 27 DERECE SINIRI

İspanya'da klima kullanımını sınırlandıran uygulama yürürlüğe girdi. Halka açık ofis ve iş yerlerinde klimalar 27 derecenin altına düşürülemeyecek. Bu mekanların kapılarının kapalı tutulması da zorunlu hale geldi.

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre kış aylarında ise ısıtıcılar 19 derecenin üzerine çıkarılamayacak.

BAZI KURUMLAR MUAF OLACAK

Yunanistan ve İtalya da kamu binalarında klima kullanımı konusunda geçen ay kısıtlamaya gitmişti. Klimaların 27 derecenin altında kullanılması yasaklanmıştı. Fransa'da klima kullanan işletmelere kapılarını kapalı tutma zorunluluğu getirildi. Buna uymayan işletmelere 750 euro ceza kesileceği duyuruldu.

"MUM VE ODUN STOKLAYIN"

Almanya'nın Hanover şehri de hastane ve okullar dışındaki kamu binalarında klima ve fanlı ısıtıcı kullanımını yasakladı. İsviçre'de ise kışın elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Federal Elektrik Komisyonu Başkanı, halka kış için mum ve odun stoklama tavsiyesinde bulundu. Restoranlar da klimaları 25 derecede kullanabilecek.

Avrupa'daki enerji krizi büyüyor: "Mum ve odun stoklayın" tavsiyesi geldi ile ilgili etiketler Avrupa İsviçre İspanya Fransa doğalgaz enerji odun mum klima
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.