Astana görüşmeleri başlıyor: Konu başlıkları belli oldu!

Suriye krizinin çözümüne yönelik çalışmalar kapsamında ilki Ocak 2017’de Kazakistan’ın Astana kentinden başlatılan görüşmelerin 16’ıncısı garantör ülkeler Türkiye, İran ve Rusya heyetlerinin yanı sıra Suriye’den rejim ile askeri muhalefet temsilcileri katılımıyla 7 Temmuz’da Nursultan’da (Astana) gerçekleştirilecek.

Suriye’de siyasi çözümün sağlanabilmesi amacıyla 2017’de bu yana sürdürülen Astana sürecinin en kritik toplantılarından biri 7-8 Temmuz 2021’de Kazakistan’ın başkenti Nursultan (eski adı Astana) şehrinde yapılacak. Görüşmelere garantör ülkeler Türkiye, İran ve Rusya heyetlerinin yanı sıra Suriye’den rejim ile askeri muhalefet temsilcileri hazır bulunacak.

Görüşmelerde başta Birleşmiş Milletler özel heyeti olmak üzere Ürdün, Lübnan ve Irak gözlemci olarak yer alacak.

Suriye’deki güncel durum, insani yardımların ulaştırılması, Cenevre’deki Suriye Anayasa Komitesi çalışmalarının yeniden başlatılması, mahkumların değişimi, rehinelerin serbest bırakılması ve kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemler de görüşmelerde ana gündem maddeleri olacak.

Bunun yanı sıra görüşmeler kapsamında garantör ülkeler heyetleri ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızılhaç temsilcileri arasında zorla alıkonulanlarla ilgili çalışma grubu toplantısı da yapılacak.


Koronavirüs salgını nedeniyle uzayan aralıklarla yapılan görüşmelerin sonuncusu geçen şubatta yapılmıştı.

Astana görüşmeleri başlıyor: Konu başlıkları belli oldu! ile ilgili etiketler Astana